"Engelsiz üniversite ödülleri"ni kutlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, "Bizim çok daha fazla emek sarf ederek engellilerin kamu, özel sektör ve SGK işbirliğiyle çalışma hayatına katılımını artırmamız gerekiyor" dedi

Google Haberlere Abone ol
"Engelsiz üniversite ödülleri"ni kutlandı

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) "Engelsiz Program Nişan Ödülleri"nde Türkiye birincisi, "Engelsiz Bayrak Üniversite Ödülleri"nde ise Türkiye üçüncüsü olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), başarısını kutladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen kutlama programında, son 20 yılda engellilere yönelik birçok projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Türkiye İş Kurumunun 2017'de dezavantajlı grupların iş hayatına hazırlanması ve işe yönlendirilmesi amacıyla iş ve meslek danışmanlığı hizmetini başlattığına işaret eden Alpkan, engellilere yönelik görev yapan iş koçu sayısının 350'ye ulaştığını dile getirdi.

Dezavantajlı grupların iş gücüne katılımının son dönemde daha da arttığını belirten Alpkan, şöyle dedi:

"Özel sektörde 20 yıl önce 29 bin olan engelli işçi sayımız şu anda 116 bine ulaştı. Engelli çalışanımız kamu ve özel sektörde yaklaşık 4 misli artmış durumdadır. Bu yeterli mi? Değil. Bizim çok daha fazla emek sarf ederek engellilerin kamu, özel sektör ve SGK işbirliğiyle çalışma hayatına katılımını artırmamız gerekiyor."

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, engelsiz toplum ve üniversite anlayışına uygun olarak yürüttükleri akademik çalışmaların YÖK tarafından ödüllendirildiğini ifade etti.

YÖK'ün "Engelsiz Program Nişan Ödülleri"nde 9 nişan alarak Türkiye birincisi, "Engelsiz Bayrak Üniversite Ödülleri"nde de 20 bayrak alarak Türkiye üçüncüsü olmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Hotar, emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, akademisyenler ve engelliler katıldı.

Programda, DEÜ Devlet Konservatuvarı öğrencileri konser verdi.

Yorumlar