Elif Eda Güneş kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Elif Eda Güneş kimdir, kaç yaşındadır, soruları Yozgat'tan Mars'a uzanan hikayenin bütün dünyada gündem olmasından sonra sorulmaya başlandı.

Google Haberlere Abone ol

Elif Eda Güneş kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir? Yozgat'tan Mars'a hikayesiyle dünya basınında adından söz ettirmeyi başaran Elif Eda Güneş, bir başarının hikayesidir. İşte Elif Eda Güneş'in biyografisi:

Elif Eda Güneş 2001 yılında Yozgat'ın Çayıralan ilçesine bağlı Curali köyünde doğdu. 

İlk okulu doğduğu köyün okulunda okudu. Birleştirilmiş sınıfta okuyan Elif'in köyde kendisi gibi hemen hemen hiç arkadaşı olmadı.

Okuma yazma bilmeyen bir anne ve babanın kızı olarak dünyaya gelen Elif Eda, bilgisayar sahibi olamadan kodlama eğitimi aldı ve kodlamayı başarılı birşekilde öğrendi.

Elif, okuma yazmayı öğrendikten sonra ilk iş olarak annesine de okuma yazmayı öğretti.

Daha sonra Kayseri'de girdiği sınavları kazanarak liseyi burada okudu.

Kendi gayretleriyle yazılımda ilerledi. Mars için keşif aracı tasarladı. Bu başaralarıyla Ancha Space Uzay teknolojileri ekibinde yer almayı başardı.

Güneş'in bu başarılı hayat hikayesi NETAŞ tarafından ödüllendirildi. Kodlama yapan kızlara ilham olması için İstanbul'a davet edildi.

Köyünde ve çevresinde yaşanan olaylara duyarsız kalmayan Eda, babasının çiftçi olduğunu, annesinin ise ona sık sık öğretmen, hemşire veya doktor olmasını arzuladığını; ancak kendisinin daha büyük hedeflere odaklandığını söylüyor.

Kayseri'de lisede okurken üniversitenin laboratuvarına giderek burada kendisine de eğitim vermelerini istediğini aktardığını ancak oraya temizlikçi olarak başladığını söylüyor.

NASA'DAN KABUL ALDI

Uzay teknolojilerine daha küçük yaşlarda ilgi duyan Elif Eda Güneş, kendi imkanlarıyla internet üzerinden ulaştığı NASA Astrofizikçisi Umut Yıldız ile iletişim kurmayı başarıyor. NASA'nın uzay için genç bir ekip kurduğun öğrenen Elif Eda, 6 kez buraya mektup yazarak bu ekipte yer almak istediğini iletti. Elif'in ısrarları işe yaradı ve sonunda Ancha Space tarafından kabul aldı. 

Avrupa Uzay Vakfı tarafından düzenlenen European Rover Challenge yarışmasına yeni teknolojiler geliştirmek için girdi. 17 kişilik Türk ekibin içinde yer aldı. 65 takım arasından Türk takımı 38'inci oldu. 

Daha sonra Kayseri'de teknoparkta bir bilişim şirketinde işe başlayan Eda şimdilerde Onkoloji alanında çalışmalar yapıyor. Onkolojiye ilgisi ise küçük yaşlarda kendisine yanlışlıkla lösemi teşhisinin konması ve ailesinin bu nedenle büyük bir korku yaşamasından geliyor.

Eda şimdilerde matematik ve yapay zeka alanında kendini geliştirmek istediğini söylüyor.

Kaynak: SonHaberler

Yorumlar