Elif Eda Güneş kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, CHP'ye neden katıldı?

Elif Eda Güneş kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, CHP'ye neden katıldı, soruları Yozgat'tan Mars'a uzanan hikayenin bütün dünyada gündem olmasından sonra sorulmaya başlandı. Güneş, aldığı ani bir kararla CHP'ye katıldığını duyurunca gündem oldu.

Google Haberlere Abone ol

Elif Eda Güneş kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir, CHP'ye neden katıldı? Yozgat'tan Mars'a hikayesiyle dünya basınında adından söz ettirmeyi başaran Elif Eda Güneş, bir başarının hikayesidir. Başarıları sonrası Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından ağırlanan Elif Eda Güneş, aldığı ani bir kararla CHP'ye katıldığını açıkladı. Peki, Elif Eda Güneş kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir, CHP'ye neden katıldı? İşte Elif Eda Güneş'in biyografisi:

Elif Eda Güneş kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir, CHP'ye neden katıldı
Elif Eda Güneş

 

Elif Eda Güneş 2001 yılında Yozgat'ın Çayıralan ilçesine bağlı Curali köyünde doğdu. 

İlk okulu doğduğu köyün okulunda okudu. Birleştirilmiş sınıfta okuyan Elif'in köyde kendisi gibi hemen hemen hiç arkadaşı olmadı.

Okuma yazma bilmeyen bir anne ve babanın kızı olarak dünyaya gelen Elif Eda, bilgisayar sahibi olamadan kodlama eğitimi aldı ve kodlamayı başarılı birşekilde öğrendi.

Elif, okuma yazmayı öğrendikten sonra ilk iş olarak annesine de okuma yazmayı öğretti.

Daha sonra Kayseri'de girdiği sınavları kazanarak liseyi burada okudu.

Kendi gayretleriyle yazılımda ilerledi. Mars için keşif aracı tasarladı. Bu başaralarıyla Ancha Space Uzay teknolojileri ekibinde yer almayı başardı.

Güneş'in bu başarılı hayat hikayesi NETAŞ tarafından ödüllendirildi. Kodlama yapan kızlara ilham olması için İstanbul'a davet edildi.

Köyünde ve çevresinde yaşanan olaylara duyarsız kalmayan Eda, babasının çiftçi olduğunu, annesinin ise ona sık sık öğretmen, hemşire veya doktor olmasını arzuladığını; ancak kendisinin daha büyük hedeflere odaklandığını söylüyor.

Kayseri'de lisede okurken üniversitenin laboratuvarına giderek burada kendisine de eğitim vermelerini istediğini aktardığını ancak oraya temizlikçi olarak başladığını söylüyor.

NASA'DAN KABUL ALDI

Uzay teknolojilerine daha küçük yaşlarda ilgi duyan Elif Eda Güneş, kendi imkanlarıyla internet üzerinden ulaştığı NASA Astrofizikçisi Umut Yıldız ile iletişim kurmayı başarıyor. NASA'nın uzay için genç bir ekip kurduğun öğrenen Elif Eda, 6 kez buraya mektup yazarak bu ekipte yer almak istediğini iletti. Elif'in ısrarları işe yaradı ve sonunda Ancha Space tarafından kabul aldı. 

Avrupa Uzay Vakfı tarafından düzenlenen European Rover Challenge yarışmasına yeni teknolojiler geliştirmek için girdi. 17 kişilik Türk ekibin içinde yer aldı. 65 takım arasından Türk takımı 38'inci oldu. 

Daha sonra Kayseri'de teknoparkta bir bilişim şirketinde işe başlayan Eda şimdilerde Onkoloji alanında çalışmalar yapıyor. Onkolojiye ilgisi ise küçük yaşlarda kendisine yanlışlıkla lösemi teşhisinin konması ve ailesinin bu nedenle büyük bir korku yaşamasından geliyor.

Eda şimdilerde matematik ve yapay zeka alanında kendini geliştirmek istediğini söylüyor.

CHP'YE KATILDIĞINI AÇIKLADI

Elif Eda Güneş, bir sosyal medya paylaşımında bulunarak CHP'ye katıldığını duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine rozet taktığı fotoğrafı paylaşan Güneş, “Sizlere paylaşmaktan gurur duyduğum bir haber vermek istiyorum” diyerek yazılı açıklamada bulundu.

Güneş, geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşmüştü.

Güneş, geçtiğimiz haziran ayında ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşmüştü. Bu görüşmeye ilişkin Güneş, “Gizli buzlanma tespit sistemi ile ilgili belediye ile çok güzel kararlar aldık. Çok yakında daha güzel haberler ile karşınızda olacağım” demişti.


 

Kaynak: SonHaberler

Yorumlar