Elif Ana kimdir, hikayesi, kerametleri, filmin konusu nedir?

Elif Ana'nın kim, adı aynı isimle çekilen film nedeniyle son dönemlerde merak ediliyor. İlk olarak Avrupa'nın bazı kentlerinde galası yapılan film, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yaşamış bir kadının hayat hikayesini anlatıyor. Peki, Elif Ana kimdir, hikayesi, kerametleri, filmin konusu nedir?

Google Haberlere Abone ol
Elif Ana kimdir, hikayesi, kerametleri, konusu?

Elif Ana kimdir, hikayesi, kerametleri, filmin konusu nedir? Soruları kendi adıyla yapılan film nedeniyle gündem oldu. Avrupa'nın önemli kentlerinde aralık ayı boyunca galası yapılan "Elif Ana" isimli filmde konu edinilen kadının kim olduğu merak ediliyor. Peki, Elif Ana kimdir, nerelidir, ne zaman yaşadı?

Filmin yapımcılarından edinilen bilgilere göre, şu ana kadar bulunduğu toplumda "iyiliğiyle" nam salan "Elif Ana" şu anda "siyasi bir yapım"a konu edilmiş durumda. Çünkü yapımcıları tarafından üstüne basıla basıla, "Kürt Alevi bir kadın" kimliği öne çıkarılmak istendiği ifade edildi. Oysa "Elif Ana"nın gerçek hayatında etnik veya mezhebi kimliğiyle değil "insani" kimliğiyle bilindiği yöre halkı tarafından sık sık anlatılır. Tarihi bir şahsiyetin şu anda çoğunluğu belli bir düşüncenin daha doğrusu çoğunluğu "Gezi ayaklanması" zihniyeti çevresinden olan yapımcılar ve oyuncuların ortaya çıkardığı eserin de tartışmalara neden olması kaçınılmaz. 

ELİF ANA BİYOGRAFİSİ?

Elif Ana 1908 yılında Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde doğdu. 30 Ekim 1991 tarihinde 83 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bilinen adıyla Elif Sugan veya yöresel adıyla "Elif Ana" Pazarcık ilçesine bağlı Akdemir köyünde dünyaya geldi. Bölgedeki Türkmen Yörük Alevi toplumunun kanaat önderiydi. İddialara göre Elif Ana, yardımseverliğiyle bilinirdi. Hatta toplumun bir kesiminde "ermiş" olarak kabul edilirdi.

Elif Ana kimdir, nerelidir, ne zaman yaşadı?
Elif Ana kimdir, nerelidir, ne zaman yaşadı?

 

Şu anda Kahramanmaraş'ta bulunan Elif Ana Ocağı'nın da kendisi tarafından kurulduğu bilinir. 2009 yılında Kahramanmaraş'ta düzenlenen anma törenlerine ilk kez devlet protokolü de eşlik etmişti.

İNSANİ BİR ŞAHSİYETTEN SİYASİ MESAJ VERME ÇABASI

Yönetmenliğini Semir Aslanyürek ile Kazım Öz'ün üstlendiği 'Elif Ana' filmi 25 Kasım 2022'de Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü Şanzelize caddesi üzerinde bulunan Pathe Gaumont salonunda düzenlenen özel gala ile vizyona girdi. 'İyilik İyiliktir' mottosuyla beyaz perdeye aktarılan, Alevi inancı ve kültürü açısından önemli bir figür olan Elif Sugan'ın hayatını konu alan film Paris'te sinemaseverlerle buluştu.

Nihat Behram, Semir Aslanyürek ve Kazım Öz'ün senaryosunu kaleme aldığı filmin müziklerini Erkan Oğur üstlendi.

Elif Ana kimdir, hikayesi, kerametleri, filmin konusu nedir
Elif Ana kimdir, hikayesi, kerametleri, filmin konusu nedir

 

Elif Sugan'ın yaşamını konu alan filmde Elif Ana rolünü Aliye Uzunatağan canlandırdı. Yapımcılığını Life is a Movie AG Film Prodüksiyon şirketinin üstlendiği filmde İlyas Salman, Sermiyan Midyat, Cezmi Baskın, Füsun Demirel, Orhan Aydın, Turgay Tanülkü, Cansu Fırıncı, Ali Sürmeli, Necmettin Çobanoğlu, Rıza Sönmez, Muhlis Asan, Erdal Ayna, Kazım Çarman, Levent Üzümcü, Hülya Diken ve Eray Türk gibi birçok tanınmış oyuncu rol aldı…"

Filmin yapımcısı filmin konusu ve ana temasıyla ilgili konuşmasında ülkenin "siyasi tarihinin arka planı"nı anlatmaya çalıştıklarını bizzat itiraf ederek şunları söylemişti: 

Biz Elif Hanım'ın hayatını anlatırken bir anlamda Türkiye siyasi tarihinin de arka planını anlatmaya çalıştık. Tabii ki tek bir filmle uzun bir tarih anlatılamaz burada. Ancak o dönemlerde yaşanan çok büyük olaylar var. En azından belli konulara değinerek, belli bir bağlamdan uzaklaşmadan bir Kürt Alevi kadının inanç hikâyesini gözler önüne sermek istedik.

Tabii Türkiye'de Kürt olmanın, Alevi olmanın ve kadın olmanın da getirdiği kendine özgü sorunları da var. Onları da işin içine koyarak biraz Türkiye'nin siyasi panoramasını, tarihinin siyasi panoramasını verme konusunda bir çaba içerisinde olduk. Özel olarak da tabii ki Maraş olaylarını, gösterime ve anlatıya kattık.


 

Yorumlar