Elektronik sigaranın zararları arasında hayati tehlike içeren başlıklar var

Elektronik sigaranın zararları arasında hücre DNA'larını tahrif ederek değiştirmesi de yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol
Hücrelerin DNA'sını bile değiştiriyor

Antalya'da düzenlenen Türk Toraks Derneği'nin 27'nci Yıllık Kongresi'nde gerçekleştirilen "Ergenlerde Büyük Tehdit! Yeni Nesil Tütün Ürünleri" başlıklı oturumda, Avrupa Solunum Derneği Bilimsel Komite üyesi Prof. Dr. Andrew Bush ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Pelin Duru Çetinkaya, elektronik sigara ve yeni nesil tütün ürünlerinin sağlık üzerindeki etkilerine dair uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Bush, elektronik sigara, iqos ve puff bar gibi farklı isimlerle satılan ürünlerin çocuklar, ergenler ve hamileler arasında yaygınlaştığını vurgulayarak, evdeki e-sigara sıvılarını içen 2-3 yaşlarındaki çocukların bile bu ürünlerle zehirlendiğini belirtti. Ayrıca, endüstrinin esrar içeren bazı ürünleri astımlı hastaların kullandığı inhaler (fısfıs) formunda satışa sunduğunu da sözlerine ekledi.

GENLERDE BİN 200'DEN FAZLA DEĞİŞİKLİK

Prof. Dr. Bush, elektronik sigaraların masum olmadığını, hatta tütün ürünü kullanımının 10-11 yaşa kadar düştüğünü vurguladı. Sunumundaki dikkat çekici bilgilerden biri, e-sigaranın bin 200'den fazla gende değişikliğe neden olduğuydu. Tütün ürünü kullanma yaşının bu kadar düşmesinin, ileride akciğer kanseri görülme yaşını da çok daha erkene çekme endişesi doğurduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Pelin Duru Çetinkaya ise Türkiye'de 10 yaşından itibaren elektronik sigara kullanan çocukların varlığına dikkat çekti: "16 yaşın altında yapılan bir araştırmaya göre çocukların yüzde 5'i düzenli, yüzde 20'si ara sıra elektronik sigara ve ürünlerini kullanıyor."

EĞİTİMCİLER VE AİLELER FARKINDA DEĞİL

Doç. Dr. Çetinkaya, ebeveynlerin ve eğitimcilerin bu ürünlerin zararlarını yeterince bilmediğini, çocukların okullarda bu ürünleri flash bellek benzeri saklayarak kullandığını belirtti: "Öğretmenler, çilek, meyve aroması gibi kokulardan dolayı bunun tütün ürünü olduğunu anlamıyor."

Ayrıca, ebeveynlerin elektronik sigara kullanımı konusunda çocuklarına yeterince müdahale etmediklerini ifade etti ve gebeler arasında bile bu ürünlerin kullanım oranının yüzde 5 olduğunu aktardı.

PAYLAŞILAN AĞIZLIKLAR

Tek kullanımlık Puff Bar adı verilen ürünlerin çocuklar arasında paylaşılarak kullanıldığını belirten Doç. Dr. Çetinkaya, "Bir çocuk alıyor, 5-6 çocuk aynı ürünü aynı ağızlıkla kullanıyor. Bu ürünler akciğer, kalp damar sistemi ve bulaşıcı hastalıklara zemin hazırlıyor." diyerek uyarıda bulundu.

CİDDİ ÖNLEMLER GEREKLİ

Prof. Dr. Andrew Bush, elektronik sigaraların güvenli olmadığına vurgu yaparak, "Ergenlik döneminde sigara içildiği zaman yetişkinlikte akciğer kanseri riski kat kat artıyor. Kanser görülme yaşını ileride daha genç nüfusta görebiliriz." ifadelerini kullandı. Bu ürünlerin tüketimine karşı ciddi önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Yorumlar