Ekim Alptekin kimdir, nerelidir?

Ekim Alptekin kimdir, nerelidir, nerede yaşıyor, ne iş yapıyor, mesleği nedir, neden son günlerde gündeme geldi? İşte Alptekin hakkında bilinen bilgilerden bazıları:

Google Haberlere Abone ol

Ekim Alptekin kimdir, nerelidir, kaç yaşında, mesleği nedir, uzmanlık alanı ya da iş sahası nedir soruları Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz ile ile ilgili soruşturma sonrasında gündeme geldi. Alptekin adı en son, Artı 1 TV'nin kuruluşu süreciyle ilgili Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar arasında yaşanan tartışmada da gündeme geldi. Peki, Ekim Alptekin kimdir?

Ekim Alptekin kimdir, nerelidir
Ekim Alptekin

 

Tam adı Kamil Ekim Alptekin'dir. 

Ekim Alptekin 1977 yılında dünyaya geldi.

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş'ın eski eşidir. 

Gayrimenkul, havacılık ve danışmanlıkla alanlarında faaliyet gösteren iş adamıdır. 

Halen Türkiye-ABD İş Konseyi'nin (TAİK) Başkanı ve Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesinin savunucusudur. 

Alptekin ailesi 1980 darbesinden sonra Hollanda'ya göç etti. 

Eğitim hayatını Hollanda'da tamamladı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde ve Temsilci Tom Lantos'ta personel olarak çalışmak üzere dokuz aylık bir burs aldı.

2005 yılında Alptekin, polis helikopterleri için güvenlik kameraları da dahil olmak üzere, Türkiye hükümetine terörle mücadele ekipmanı ve danışmanlık hizmetleri sağlayan bir işe başladı.

Aralık 2018'de Alptekin ve Bijan Rafiekian, federal lobicilik kurallarını ihlal etmek için bir komplo kurmakla suçlandı ve Alptekin, FBI müfettişlerine yanlış ifade vermekle de suçlandı.

Nisan 2019'da Mueller Raporu olarak da bilinen 2016 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Rusya'nın Müdahalesine İlişkin Soruşturma Raporu'nda Alptekin'e atıfta bulunuldu.

Ekim Alptekin kimdir
Ekim Alptekin, Gazeteci Kübra Par'a röportaj verirken

 

Rapor, Michael Flynn'in suç teşkil eden davranışının bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri - Bijan Rafiekian ve Kamil Ekim Alptekin'i işaret ediyordu.

Alptekin son olarak Türkiye'de ve ABD'de kara para aklamak suçlamasıyla hakkında dava açılan Sezgin Baran Korkmaz'ın ortağı olmakla gündeme geldi.

Ayrıca Türkiye'de kuruluşuna öncülük ettiği ileri sürülen Artı 1 TV ile ilgili tartışmalarda da yine Alptekin adı gündeme geldi.

FETÖ ELEBAŞINI TÜRKİYE'YE KAÇIRMAYA ÇALIŞMAKLA SUÇLANMIŞTI

Ekim Alptekin, Amerikan basınında 2017 yılında çıkan bazı haberlerde, ABD istihbaratıyla işbirliği yaparak Fetullah Gülen'i Türkiye'ye kaçırma girişimlerinde bulunmakla suçlanmıştı. 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Ekim Alptekin, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan "Michael Flynn ve oğlu ile bazı Türk yetkililer arasında FETÖ elebaşı Gülen'in 15 milyon dolar karşılığında ABD dışına kaçırılmasıyla ilgili bir görüşme yapıldığı ve bu görüşmenin Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından soruşturulduğu" iddialarına açıklamalarda bulunarak, "Şahsımla ilgili son dönemde çıkan asparagas haberlere yanıt vermekten ısrarla kaçındım. Ancak üzülerek görüyorum ki saygın bazı yayın kuruluşlarımız da kime hizmet ettiği belli olan yalanlara itibar ediyor. Üzüntüyle görüyorum ki ülkemizde de birileri bu yalanları kendi siyasi emelleri uğruna kullanmayı hedefliyor. Hiç şüphem yok ki bir gün gerçekler gün yüzüne çıkacak ve bu süreçte kamuoyuna bu yalanları aktaranları utandıracaktır." demişti.


 

Yorumlar

İsmail Ülker Allah’ın sopası yok Türkiye’de basın kanununun TV üzerinden yapılan yayınları kapsamadığı dönemde bazı gazeteciler muhbir-şahit-savcı-hakim sıfatıyla sahte kahraman olabiliyordu. İftira davaları mahkemelerde görevsizlik kararı ile sonuçlanıyordu. Bu dönemdeki şahsiyetlerin bazısı “duayen” oldu. Şimdi bunlardan birisi iftiraya uğradı. Kolayca mahkemeye gidip ismini temize çıkarabilir. ABD mahkemesinin iddianamesinde kendisinin adı yoksa kapanır konu. Birisi Soner Yalçın mı dedi?