Ek yerleştirme süreci başladı! YKS ek tercih kılavuzu ÖSYM üzerinden yayında!

YKS, yerleştirme sonuçları ardından ek tercihler süreci başladı. 24 Ek yerleştirme tercihi yapma hakkına sahip olan adaylar, ÖSYM üzerinden yayına açılan YKS ek tercih kılavuzu ile tercihlerini gerçekleştirecek. TYT puanı 150 ve üzeri olanlar Ön Lisans, AYT-YDT puanı 180 ve üzeri olanlar ise Lisans alanlarında ek tercih işlemleri yapabilecek.

Google Haberlere Abone ol
Ek yerleştirme süreci başladı! YKS ek tercih kılavuzu ÖSYM üzerinden yayında!

ÖSYM YKS ek tercih kılavuzunu yayınladı. Böylece Ek tercih seçimi yapabilecekler. Öğrnciler mezun oldukları okul türü ve puanına göre Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını gösterecek.

Ek puanla yerleşmek isteyen adayların Tablo 6A, 6B.1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NEREYE ÖDENECEK?

Ek yerleştirme işlemini yapacak olan adaylar, 15 TL olarak belirlenen ücretleri ÖSYM'nin belirlediği bankalar üzerinden yatırılacak. Ödemesini internet üzerinden yapmak isteyenler için ise ÖSYM'nin ödemeler sayfası üzerinden kredi kartı ile ödeme imkanı sunulacak. Ödeme yapılacak bankalar ise şunlar olacak;

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak
adaylar hariç)
Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak
adaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ek yerleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından kayıtlar, 1-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sonuçlar, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden görüntülenebilecek.

KONTENJANI DOLMAYAN PROGRAMLARDA BU İŞARET OLACAK

Kontenjanı hiç dolmayan lisans ve ön lisans programlarının en küçük puan sütununda hiçbir belge yer almayacak. Bu programları ilgili puan türünde ön lisans için 150, lisans bölümü için 180 ve daha yüksek puan almış bütün adaylar tercihleri arasında gösterebilirler.

ÖZEL ŞARTLAR ÖNEM ARZ EDECEK

Ek tercih işlemini yapacak olan öğrenciler için beceri şartı da önem arz edecek. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla  kullanabilme becerisi, adayın meslekte başarılı olması için önemli koşullar arasında yer alacak.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETLERİ DE BELLİ OLDU

Temmuz ayında Resmi Gazete'de yayımlanan bilgilere göre ikinci öğretim kapsamında eğitim gören öğrencilerin ödeyeceği ücretler belli oldu. Buna göre; Tıp Fakültesi öğrencileri 591 TL, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi öğrencileri 494 TL, Veteriner Fakültesi öğrencileri 386 TL olarak belirlendi. 
 

Yorumlar