YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS ek yerleştirme sonuçları için binlerce öğrenci heyecanlıbir bekleyiş içinde... Devlet ve özel üniversitelerde yer alan yaklaşık 128 bin boş kontenjan için tercih işlemlerini gerçekleştiren öğrenciler, YKS ek yerleştirme sonuçlarının ne zaman ilan edileceğini bekliyor.

YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?
27 Eylül 2018 Perşembe 12:05

ÖSYM, YKS ek yerleştirme sonuçlarını bugün açıklaması bekleniyor. Sabah saatlerinde iki sınavın sonuçlarını açıklayan ÖSYM, öğrencilerde YKS ek yerleştirme sonuçlarına yönelik beklentiyi arttırdı. Peki, üniversite kariyerlerine yön verecek olan öğrencilerin araştırdığı YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

MAKİNA VE ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜNDE BOŞ KONTENJAN 3200

Sayısal alanlarda tercihlerini gerçekleştiren adaylardan geriye kalan boş kontenjan sayısı açıklandı. Bu yıl yüzde 80'lere ulaşan Makina ve elektrik elektronik alanında yerleştirmelerinde boş kontenjan bilgileri, elektrik elektronik alanında 1438, makina mühendisliği alanında ise 1809 olarak açıklandı. İki bölüm için toplam boş kontenjan bilgisi 3 bin 200 olarak açıklandı.

BU YIL BOŞ KONTENJAN SAYISI KAÇ OLDU?

Bu yılki boş kontenjan sayısı hakkında bilgi veren ÖSYM, lisans ve ön lisans alanında var olan kontenjanın 128 bin olduğu duyuruldu. Lisans alanındaki boşluğu 89 bin olarak duyuran ÖSYM, geriye kalan yaklaşık 40 bin kişilik kontenjanın ise ön lisans alanına ait olduğunu duyurdu.

 YKS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANIR?

ÖSYM'nin değerlendirmelerini tamamlamasının ardından erişime açacağı YKS sonuçları, geçtiğimiz yıl 5 Eylül tarihinde sona eren tercih başvurularının ardından 12 Eylül tarihinde açıklanmıştı. Aynı süreç ele alındığında sonuçların bu yıl 27 Eylül tarihinde açıklanması öngörülebilir. Açıklama saatinin kaç olacağı ise bilinmiyor.

Bu tarih, ÖSYM'nin müsaitlik durumuna göre daha erken ya da daha geç açıklama değişkenliği gösterebilir.

ÖNCEKİ YIL 51 BİN ÖĞRENCİ EK TERCİH İLE YERLEŞTİ

Geçtiğimiz yıl 373 bin olarak açıklanan ek tercih kontenjanlarına, 51 bin öğrenci yerleşirken 322 bin kontenjan boş kaldı. Boş kalan kontenjanların 110 bini lisans, 211 bini ise ön lisans alanında yer aldı.

YÜKSEKOKULLAR BOŞ KALDI

Bu yılki normal yerleştirme döneminde en büyük kontenjan boşlukları yüksekokullarda oldu. Moda tasarımı, pazarlama, muhasebe bilgi sistemleri ile uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi gibi birçok alan yüzde 10’un altında kaldı.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×