Türkiye eğitimde OECD sonuncusu oldu

Türkiye eğitim sistemi ile ilgili OECD tarafından rapor hazırlandı. Türkiye eğitime katılımda % 66'lık oranla OECD ülkeleri içinde sonuncu oldu. OECD raporunda 18-34 yaş arası gençlerin % 31'inin ne eğitim ne de iş yaşamında olmadığı belirtildi.

Türkiye eğitimde OECD sonuncusu oldu
16 Eylül 2018 Pazar 14:12

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Türkiye eğitim sistemi ile ilgili çarpıcı bir rapor yayınladı. "Eğitime Bir Bakış 2018" OECD raporund 35 OECD ülkesi eğitim değerlendirmesine alındı.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, rapora göre Türkiye, bireylerin eşit olarak eğitim hakkından yararlanmasında % 95 olan OECD ortalamasının çok altında kaldı. Eğitime eşit katılımda Belçika, Fransa, Almanya, Polonya, Portekiz ve İngiltere birinciliği paylaşırken Türkiye % 66'lık ortalamayla tüm OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldı.

Ülkelerin teknik ve mesleki programlara katılımdaki cinsiyet dağılımının masaya yatırıldığı raporda Türkiye, 15-24 yaş grubunda % 25'lik oranla sınıfta kaldı. Türkiye yine, resmi ve yaygın eğitime 25-64 yaş arasındakilerin cinsiyetlerine göre katılımında da geçer not alamadı. Türkiye'de bu yaş aralığındaki kadınların yaygın eğitime katılımının erkeklerden % 30 daha az olduğu belirtildi.

Ne okuyan ne de iş gücüne katılan 18-34 yaş grubundakilerin oranında Türkiye, 35 ülke arasında ilk sırada yer aldı. Eğitimin dışına çıkan ve herhangi bir işte çalışmayanların oranı Türkiye'de % 31 oldu. Bu oranın OECD ülkeleri ortalamasının % 15 olduğu bilgisine yer verilen raporda, Türkiye'de eğitimin ve iş gücünün dışında kalanların % 90'ının kadın olduğu bildirildi. 

Türkiye, Kosta Rika ve Kolombiya ile birlikte 15-19 yaş arası çocukların eğitime ve iş gücüne katılımda da OECD ortalamasını tutturamadı. Türkiye'de bu yaş grubundakilerin % 20'ye yakınının ne okuduğu ne de çalıştığı vurgulandı.

Türkiye'de eğitim kazanımı ile istihdam olanağı bulan 25-64 yaş grubundakilerin oranı % 59'da kaldı. Doktora ya da eşdeğer eğitimi olanların % 93'ü, eğitimine göre bir işe yerleşirken üniversite mezunlarının % 63'ü liyakatına göre iş bulamadı.

Türkiye'de devlet okullarında özellere göre bir sınıfta iki kat daha fazla sayıda öğrenci olduğu OECD'nin raporuna da yansıdı. Bu durumun öğrenciler arasında eşitsizlik yarattığı ve tam öğrenmenin gerçekleşmesine engel teşkil ettiği değerlendirmesine yer verilen raporda, Türkiye'nin devlet okulları açısından tüm üye ülkeler içerisinde en kalabalık sınıflara sahip ülke olduğu bildirildi. Devlet ortaokullarında bir sınıfta ortalama 35 öğrenci varken bu sayının özellerde 20'ye gerilediği belirtildi. Türkiye, devlet okulları ile özel okullar arasındaki farkın en derin olduğu ülkeler arasında başı çekti.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
M.Ali - 3 ay önce
Ama lafa gelince eğitimde çağ ayladık