ALES ne zaman? ALES Giriş Belgesi

ALES - 2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ne zaman yapılacak? ALES sınav giriş kağıdımı ne zaman alabilirim? detaylar haberimizde.

ALES ne zaman? ALES Giriş Belgesi
13 Nisan 2018 Cuma 11:07

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) girecek adaylar sınavın ne zaman yapılacağını ve sınav giriş belgelerini ne zaman nereden edineceklerini araştırıyor. İnternette ALES ile ilgili sıkça sorulan bu soruların cevapları ve detayları haberimizde...

Sınav Hangi Tarihlerde Yapılacak?

ALES 2018 İlk Bahar dönemi sınavı başvuruları 7 Mart Çarşamba günü alınmaya başladı. 15 Mart tarihinde sona eren başvuruların ardından 28 Mart tarihinde ise geç başvurular alındı. Ücretlerini de  ödeyen adaylar sınav giriş belgelerinin yayınlanması ve akabinde sınava girecekleri tarihleri beklemeye başladı. 

ÖSYM tarafından daha önce belirlenen tarihlere göre 2018-ALES İlkbahar Dönemi 6 Mayıs 2018 tarihinde geçen yıllardan farklı olarak 81 il merkezi ile Lefkoşa’da uygulanacaktır. Lefkıoşa'da sadece ilk bahar dönemi sınavı uygulanacaktır. Yapılan yeni düzenlemelerle 2018-ALES İlkbahar Dönemi sınavı sözel ve sayısal olmak üzere 2 bölümden oluşacak.

ÖSYM tarafından yapılan resmi açıklama çerçevesinde ALES sınav tarihi 6 Mayıs olarak belirlendi. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına giren adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açılanacak

ÖSYM tarafından 81 il ve İlk Bahar dönemine mahsusen Lefkoşa'daki belilenen okullarda ve tarihlerde yapılacak olana ALES İlkbahar Dönemi Sonuçları 7 Haziran 2018 tarihinde açıklanacak.

ÖSYM tarafından daha önce ALES sınavıyla ilgili yapılan açıklama:

ALES Adayları Dikkat !

2018 ALES giriş yerlerini öğrenmek isteyen adaylar şifreleriyle osym.gov.tr üzerinden giriş yapabilir.

2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi ve Sonbahar Dönemi olmak üzere yılda iki kez yapılacaktır. 2018 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı başvuruları 7-15 Mart 2018 tarihleri arasında yapıldı. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) yapılacaktır. 2018 ALES İlkbahar Dönemi Sınavı 6 Mayıs 2018 tarihinde saat 10.00'da yapılacak. Sonuçlar ise 7 Haziran 2018 tarihinde açıklanacak.

2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES 2017) ilkbahar dönemi başvuru kılavuzu ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×