2019 YKS kayıtları ne zaman?

Üniversite hayali kuran yüzbinlerce öğrenci YKS 2019 kayıt tarihlerini merak ediyor. Sınav için kayıt tarihleri daha önce ÖSYM tarafından paylaşılmıştı.

2019 YKS kayıtları ne zaman?
21 Şubat 2019 Perşembe 08:40

Halen bir orta öğretim kurumunda (Lise) eğitim gören veya daha önce mezun olan adaylar 2019 yılında yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavının (YKS) başvuru tarihlerini merak ediyor. Peki, 2019 YKS kayıtları ne zaman yapılacak? YKS hangi tarihte yapılacak?

YGS ve LYS’nin kaldırılması ile birlikte o sınavların yerine Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi.

SINAV İKİ OTURUMDA YAPILACAK

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak adlandırılan yeni sınav sistemi iki oturumda gerçekleşecek. İlk oturumda temel yeterlilik testi (TYT) adı altında yapılacak. Bu sınavda adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme, sayısal ve sözel becerileri yani Türkçeyi okuma anlama ve doğru kullanma ile temel matematik bilgilerinin ölçülmesi hedeflenmektedir.

Sınava başvuran herkesin bu sınava katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Sınavda 40 Türkçe 40 Matematik olmak üzere toplamda 80 soru bulunmaktadır. (TYT) sınavına giren adayların diğer sınavlara girip girmeme hakkı bulunmaktadır.

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınavları gerçekleştiren kurum olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan tarihlere göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. 2. Oturum olan Alan Yeterlilik Testi (TYT) ve Yabancı Dil Yeterlilik Testi (YDT) 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM sınav takviminde sınav tarihlerini ve bu sınavlara başvuru tarihleri ile geç başvuru tarihlerini internet sitesinde açıkladı. Buna göre YKS başvuru tarihler 12 Şubat ile 6 Mart 2019 olarak belirlendi. Bu tarihleri kaçıran adaylar ise geç başvuru tarihlerinde yani 19 Mart 2019 tarihinde başvurusunu yapabilecek.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İnternette çokça aranan 2019 YKS başvuruları ne zaman? 2019 YKS sınavı ne zaman? Sorularının cevabı ÖSYM’nin sınav takvimi doğrultusunda açıklandı. Peki, sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM’nin sınav takviminde yer alan bilgilere göre 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak olan sınavların sonuçları ise 18 Temmuz’da açıklanacak.

SINAVA NASIL VE NEREDEN BAŞVURABİLİRİM?

ÖSYM sisteminde fotoğraf ve bilgileri yer alan adayların ÖSYM sitesi üzerinden başvuru yapmaları ve ücretlerini yatırmaları yeterlidir. ÖSYM sisteminde fotoğraf ve bilgileri yer almayan ve ilk defa başvuru yapacak olan adayların ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden başvurularını yapmaları gerekmektedir.

SINAVDA HANGİ TESTLER OLACAK?

Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. Alan Yeterlilik Testi’nde Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×