Dünyanın en iyi ekmekleri listelendi, Türkiye de var

Ekmek ya da daha genel bir ifadeyle söylemek gerekirse hamur işleri sadece bizim için değil dünyanın dört bir yanındaki topluluklar için en önemli beslenme öğesi. Bu nedenle dünyanın her yerinde farklı tekniklerle enfes ekmekler yapılıyor.

Dünyanın en iyi ekmekleri listelendi, Türkiye de var - Sayfa 1

Hamur işleri ve ekmekler dünyanın dört bir tarafında belnemenin en önemli öğeleri. Bu sebeple her ülkenin kendine özgü ekmekleri var.

Dünyanın en iyi ekmekleri listelendi, Türkiye de var - Sayfa 2

CNN Travel, Avustralya'dan El Salvador'a en güzel 50 yerel ekmek için bir anket yaptı. İşte dünyanın en güzel yerel ekmekleri. Türkiye'den de listede bir isim var.

Dünyanın en iyi ekmekleri listelendi, Türkiye de var - Sayfa 3

Pupusa, El Salvador
San Salvador sokaklarında gezdiğinizde pişen pupusa'ların kokusunu almanız mümkün. Mısır unuyla yapılan bu ekmekler El Salvador'un ulusal simgesi durumunda. İçine peynir, et ya da baharatlı fasulyeler koyulan pupusa'lar, kızgın sacda pişiriliyor. Arkeologlar M.S. 600'lere ait bir kalıntıda bu hamur işine dair izler bulmuş.

Dünyanın en iyi ekmekleri listelendi, Türkiye de var - Sayfa 4

Broa de milho, Portekiz
Mısır ve karabuğday taş değirmende öğütülüyor, eleniyor ve ahşap bir teknede yoğuruluyor. Piştiğinde de ortaya Portekiz'in kuzeyinde tüketilen bu köy ekmekleri çıkıyor. Broa de milho'nun en önemli özelliği taş fırında odun ateşinde pişirildiğinde ortaya çıkan yüzeysel çatlakları. Fırının kapağının kenarları da ekmek hamuruyla sıvanıyor. Bu hamurlar esmerleştiğinde içeridekilerin de piştiği anlaşılıyor.