Dünyada bir ilk: Ülkenin tamamı karantinaya alındı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında dünyada bir ilk yaşanıyor. İtalya'nın tamamı karantinaya alındı. Ülkeye giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Google Haberlere Abone ol

Dünya genelinde Çin'den sonra koronavirüsten en çok etkilenen ikinci ülke İtalya oldu. Şu ana kadar 463 kişinin hayatını kaybettiği İtalya'da geç alınan kararlar nedeniyle virüs bütün ülkeye bulaşmış durumda. Bu nedenle koronavirüs ile mücadele kapsamında dünyada bir ilk yaşanıyor. İtalya'nın tamamı karantinaya alındı. Ülkeye giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Sivil Savunmanın dün açıkladığı verilere göre, İtalya'daki Kovid-19 bulaşmış kişi sayısı, 8 Mart'ta 7 bin 375 iken 9 Mart'ta 1797 artışla 9 bin 172 oldu. Bu fark, şu ana kadar kaydedilen en yüksek artış oldu.

Özellikle son günlerde ölümlerin üç haneli sayılara dayanması ve vaka sayısının hızla artması hükümeti, bölgeselden ziyade ulusal çapta önlemler almaya itti.

Başbakan Conte, ülkesinin içinden geçtiği bu krize ilk zamanlarda bölgesel önlemlerle çare arasa da daha önce çıkardığı 4 kararnamenin etkisinin görülmemesi üzerine dün akşam ulusal boyutta daha sert kurallar içeren bir kararname daha yayımladı.

Conte, şubat ortalarında koronavirüs salgınının başladığı İtalya'da 22 Şubat’ta ilk karantina alanlarını belirleyen kararnameyi çıkarttı.

Kovid-19'un yarattığı ekonomik zararı telafiye yönelik 28 Şubat'ta bir kararname yayımlayan Conte, 4 Mart'ta ise virüsün yayılmasını önlemeye dönük temizlik kuralları ile toplum içinde dikkat edilmesi gerekenleri belirleyen, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteleri mart ortasına kadar tatil eden, Serie A futbol maçlarının 3 Nisan’a kadar seyircisiz oynanmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Başbakan Conte, aldığı önlemlerin sahada sonuç vermemesi üzerine 8 Mart'ta erken saatlerde Lombariya Bölgesi ve 14 ili bütünüyle karantinaya alan yeni kararnameyi imzaladı.

Giuseppe Conte, son olarak dün akşam, Lombardiya ve 14 il için aldığı önlemlerin bütün ülkeye genişletilmesine yönelik beşinci kararnamesini yayımladı.

Yorumlar