Dünyaca ünlü isimlerden Filistin'e destek mesajı

Aralarında Hollywood yıldızlarının bulunduğu dünyaca ünlü isimler Gazze'de aylardır yaşanan vahşete tepki göstererek katliamların bir an önce durdurulması çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Dünyaca ünlü isimlerden Filistin'e destek mesajı

ABD'li ünlü oyuncu Jenna Ortega, Instagram hesabından Gazze'ye ilişkin yaptığı paylaşımda, Filistinli bir ailenin fotoğrafına yer verdi. İsrail'in zorla yerinden edilmiş sivillerin bulunduğu Gazze'nin Refah kentindeki kampa düzenlediği saldırının ardından yaptığı bu paylaşımda Ortega, "Binlerce çocuk katledilirken kitleler ateşkesi tartışıyor. İnsanlık nerede?" ifadesini kullandı.

FİLM KADROSUNDAN AYRILIŞI

Meksikalı oyuncu Melissa Barrera'nın Filistin'e destek içerikli paylaşımları nedeniyle "Çığlık 7" filminin kadrosundan çıkarılmasının ardından Ortega da filmin kadrosundan ayrıldı. Ortega'nın, başrolünde olduğu "Wednesday" isimli dizinin 2'nci sezon çekimleri için filmden ayrıldığı doğrulandı. Ancak, yerel basında, geçmişte Filistin'e destek veren paylaşımlar yapan oyuncunun, Barrera'nın kovulmasına tepki olarak filmden ayrıldığı iddia edildi. Filmin yönetmeni Christopher Landon da "yapımın artık bir kabusa döndüğünü" dile getirerek görevinden ayrıldığını açıkladı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK MESAJLARI

TARKAN

Ünlü şarkıcı Tarkan, X hesabında "Filistin’de tüm dünyanın gözü önünde devam eden katliamların engellenemiyor olmasını aklım almıyor. İşlenen bu insanlık suçunun durdurulamıyor olmasına inanamıyorum. Durdurulsun bu zulüm! Yeter artık! #RafahOnFire" ifadelerini kullandı.

MUSTAFA SANDAL

Mustafa Sandal, "Refah'ta Filistinli sığınmacıların kaldığı çadır kampına saldırıp insanlık suçlarına yenilerini ekleyen İsrail'i ve başındaki katili kınıyorum! Çocuklar, masumlar ölüyor. Dünya maalesef sessiz! 'Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın!' #RafahOnFire" dedi.

GÜLŞEN

Gülşen, X hesabında "Filistin'de yıllardır yaşanan, dün gece Rafah'ı kül eden bu katliama tanıklık etmekten bir insan olarak utanıyorum." ifadelerini kullandı.

HAYKO CEPKİN

Hayko Cepkin, Gazze'ye yapılan saldırıların ardından "Halen devam eden katliamlara koskoca dünyada birleşip bir 'dur' diyecek, ya da ulan bir tane bile gerçekten samimi yaptırım yapabilecek kimse yok mu? Bu ne nalet bir yaşam formuymuşsun sen be insanoğlu çocuğu." ifadelerini kullandı.

MARK RUFFALO'NUN PAYLAŞIMI

ABD'li oyuncu Mark Ruffalo, Gazze'de yaşananlara dikkati çekmek için yaptığı paylaşımda, "Tüm ölümler durmalıdır." ifadesini kullandı. Ruffalo, sosyal medya hesabından, "Gazze'de hayatları paramparça olan tüm masum çocuklar için tek yürek olarak diyoruz ki bizim adımızı kullanmayın. Tüm ölümler durmalıdır." paylaşımında bulundu. "Bizim adımızı kullanmayın" mesajıyla bir video paylaşan Ruffalo, "Şu anda Gazze'de 6 yaşın altındaki her 2 çocuktan biri yetersiz besleniyor ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Filistin'de derhal ateşkes talep etmek için dünyaya katılın. İnsanlığımız buna bağlı. Başka bir dünya mümkün ve biz bunu gerçekleştirmeye söz veriyoruz." ifadesine yer verdi.

ÜNLÜLERİN DESTEK MESAJLARI

ABDALLA

Dünyaca ünlü "The Crown" dizisi ve Khaled Hosseini'nin kitabından uyarlanan "Uçurtma Avcısı" filmindeki oyunculuğuyla hafızalara kazınan aktör Abdalla, katıldığı 75. Emmy Ödülleri töreninde sol avucunun içine "Never Again (Bir daha asla)" sloganını yazarak Gazze'deki soykırımı protesto etti. Abdalla, Prenses Diana'nın sevgilisi Fayed'i canlandırdığı "The Crown" dizisinin final kutlamasında da iki elinin arka yüzüne "Kalıcı ateşkes", "Rehineleri geri verin" ve "İşgale son verin" yazarak kameralara poz verdi.

ANGELINA JOLIE

ABD'li oyuncu Angelina Jolie, İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik saldırılarına tepki gösterdi ve yardım çağrısında bulundu. Jolie "İsrail'de yaşananlar bir terör eylemidir. Ancak bu, Gazze'de gidecek hiçbir yeri olmayan, yiyecek ve suya erişimi olmayan, tahliye imkanı olmayan ve hatta sığınmak için sınırı geçme gibi temel bir insan hakkı olmayan sivil halkın bombalanması sırasında kaybedilen masum hayatları haklı gösteremez." ifadelerini kullandı.

HALUK LEVENT

Şarkıcı Haluk Levent, "Dünyanın en modern ülkelerine mesaj! Gazze'deki çocukların ölmesini önlemek için Müslüman olmanıza gerek yok. Sadece insan olmak yeterli." ifadeleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

FAZIL SAY

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Gökten ışık yağmuru gibi bombalar yağıyor gece vakti bir şehre. Her saat yüzlerce suçsuz çoluk çocuk can veriyor bomba yağmurunda. Bir aydır bunu seyrediyoruz. Çıkmıyor akıldan. Dayanamıyorum. Durun, ne olur durun." çağrısında bulundu. Ünlü müzisyen, "Her saniye çocuklar ölüyor Filistin'de." diyerek duruma dikkat çekti.

FİLİSTİN'E DESTEK VEREN DİĞER ÜNLÜLER

Gigi Hadid, Madonna, Bella Hadid, John Cusack, Zayn Malik, Demi Lovato, Haluk Piyes, Marcia Cross, Nicola Peltz, Riz Ahmed, Jennifer Garner, Deniz Uğur, Tuluyhan Uğurlu, Choi Si-won, Dwayne Johnson, Zara Larsson gibi birçok ünlü isim de Gazze'ye destek mesajları yayımladı.

Yorumlar