Trump; Yüzbinlerce insan ölebilir

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İdlib için Almanya, Suriye, Rusya ile İran'a meydan okudu; "Yüzbinlerce insan ölebilir."

Trump; Yüzbinlerce insan ölebilir
04 Eylül 2018 Salı 10:21

ABD Başkanı Trump, Şam yönetiminden İdlib'e "düşünmeden" saldırmamasını istedi. Moskova ve Tahran yönetimlerini de uyaran Trump, insanlık trajedisi yaşanmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Suriye Başkanı Beşşar Esad İdlib şehrine düşünmeden saldırmamalı. Ruslar ve İranlılar bu muhtemel insanlık trajedisinde yer alarak derin bir insani hata yaparlar. Yüzbinlerce insan ölebilir. Bunun olmasına müsaade etmeyin.”

Reuters haber ajansına isim vermeden konuşan bir yetkili ise Esad'ın İdlib'in kontrolünü tekrar sağlamak için saldırı hazırlığı aşamasında olduğunu söyledi.

Stratejik bir konuma sahip olan İdlib'de yaklaşık 4 milyon sivil yaşıyor. Kentteki siviller olası bir operasyondan endişe duyarken, herhangi bir çatışma Türkiye'ye ve Avrupa'ya büyük bir göç dalgasını tetikleyebilir.

ALMANYA: FELAKETE YOL AÇAR 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İdlib'e yönelik olası bir operasyonun insani felakete yol açabileceğini söyledi. Berlin'de konuşan Maas, “İdlib'de insani bir felaketin önlenmesi için her türlü çabayı göstereceğiz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri bakanı sıfatıyla Türkiye'ye ilk ziyaretini çarşamba ve perşembe günleri yapacak olan Maas, İdlib konusunu Türkiye'deki temaslarında da dile getireceğini ifade etti.

İRAN'DAN ESAD'A DESTEK

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Suriye'nin başkenti Şam'da çeşitli temaslarda bulunuyor.

Suriyeli yetkililerle görüşen Zarif, Esad yönetiminin olası İdlib operasyonuna destek verdi. Zarif, “Nusra Cephesi ve terör örgütü Heyeti Tahrir Şam İdlib'ten çıkarılmalıdır” ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Ihsan - 8 ay önce
katil abd sen milyonlarca insan müslüman öldürmedinmi