Dünya Motosiklet Şampiyonası'nda çevre duyarlılığı

- Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF), Afyonkarahisar'da 1-2 Eylül'de gerçekleştirilecek şampiyonada çevre duyarlılığına yönelik 8 projeyi hayata geçirecek - TMF Başkanı Uçar: "Dünya Motosiklet Şampiyonası öncesinde, sırasında ve sonrasında çevreyle ilgili yapacağımız ve yapmayı planladığımız 8 adet çalışmamız olacak" - "Çevre temizlik turları, geri dönüşüm çöp askısı, emisyon ölçümleri, açık hava seminerleri, toprak kaplar, motosiklet kullanımını teşvik alanlarında projelerimizi şampiyonada gerçekleştireceğiz" - "Organizasyon anılarını hatırlatmak adına bir fotoğraf sergisi düşünüyoruz"

Google Haberlere Abone ol


ANKARA (AA) - ÖMER HAKAN KİBAR - Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Dünya Motosiklet Şampiyonası'nda çevreyle ilgili 8 adet projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Başkan Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Dünya Motosiklet Şampiyonası öncesinde, sırasında ve sonrasında çevreyle ilgili yapacağımız ve yapmayı planladığımız 8 adet çalışmamız olacak. Çevreye duyarlılığını dünya önünde lanse edeceğiz." dedi.

Motosiklet kullanımını teşvikten, çöplerin doğadan temizlenmesine, ve araçların emisyon salınımlarına kadar bir çok konuda projelere imza atacaklarını anlatan Uçar, şöyle devam etti:

"Afyonkarahisar'daki 50 kilometrelik bir alan için beşerli ve onarlı gruplar halinde çevre temizlik turu düzenleyeceğiz. Oraya gelecek olan onbinlerce motosiklet tutkununa bunu teklif edeceğiz. 50 kilometreli alanda çevre temizlik turları düzenleyeceğiz. Organizasyon alanına giren her motosiklete, her motosikletçiye geri dönüşümlü bir çöp askısı vereceğiz. Bu askılar motosikletlere asılacak. Motosikletler bir yerde çöp toplama aracı durumuna getirilecek. Geri dönüşümü olmayan ürünler toplanıp imha edilecek. Çevre temizlik turları, geri dönüşüm çöp askısı, emisyon ölçümleri, açık hava seminerleri, toprak kaplar, motosiklet kullanımını teşvik alanlarında projelerimizi şampiyonada gerçekleştireceğiz."


- Açık hava semineri


TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, açık hava seminerleriyle araçların emisyon salınımlarını organizasyona gelen tüm katılımcılara aktarmayı planladıklarını ifade etti.

Başkan Uçar, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin önemli motosiklet organizasyonlarını gerçekleştiren bir petrol şirketiyle onların kuracağı alanda herkese emisyon ölçümü yapılacak. Kurulacak parka girecek tüm motosiklet sahiplerine çevreye saldıkları emisyonla ilgili ölçüm sonuçlarını bildireceğiz. Aşırı veya standartların üzerinde olanlar varsa onları ikaz edeceğiz. Temiz yakıt ve temiz çevre bilgilendirmesi yapacağız. Yakıtın temiz olması durumunda çevreye verilen emisyonun bilgilerini motosikletçi arkadaşlarla paylaşacağız. Bunu açık hava semineri şeklinde gerçekleştireceğiz."


- "Gez, gör ve bildir" projesi


Çevre duyarlılığı konusunda, "Deniz Yaşamına Destek" ve "Gez, Gör ve Bildir" projelerinin hayata geçirileceğini anlatan Uçar, "Bu projelerle balıkların yumurtlamalarının yanı sıra, doğada nerede, ne kadar zarar var bunları tespit edeceğiz ve ilgili kurumlara bildireceğiz." ifadelerini kullandı.

Uçar, projelere ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdi:

"Deniz yaşamına destek projemiz var. Bunun tanıtımını Afyonkarahisar'da yapacağız. 'Gez, Gör ve Bildir' projemiz var. Bunu motosikleti tutkunlarına ve kullanıcılarına burada sunacağız. Motosiklet sürücülerinin yoldan çıkmalarını isteyeceğiz. Standart otomobillerin ve kamyonların yollarından çıkmalarını sağlayacağız. Arkadaşlardan farklı alanlara çıkmalarını isteyeceğiz. Doğaya zarar vermeden ve orada gördüğünüz çevre eksikliklerini veya vahim ve endişe verici durumları fotoğraflayarak, başta TMF olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara bildirmelerini öğütleyeceğiz."

Motosiklet kullanımını teşvik amaçlı "Sen de Özgürlüğe Sür" projesinin de Afyonkarahisar'da hayat bulacağını anlatan Bekir Yunus Uçar, "Standart bir motosikletle standart bir otomobilin kıyaslaması yapılacak. Her iki tarafın çevreye verdiği zararların, egzoz salınımlarının, park yeri hacminin, 1 saatlik kullanımda motosikletin ne kadar yakıt harcadığının, otomobilin ne kadar yakıt harcadığının bilgileri paylaşılacak. Ozon tabakasına verdiğimiz zararın kıyaslandığı dokümanları motosiklet tutkunlarıyla paylaşacağız." diyerek görüşlerini açıkladı.


- Sporcular adına ağaç dikilecek


Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Uçar, sporcular adına yarış alanına ağaçlar dikeceklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Parkura çıkacak her sporcu adına Afyonkarahisar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından onların anısına çevreye de duyarlılık olsun diye ağaç dikeceğiz. Bunu gelenek haline getireceğiz. Orada yapacağımız dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nın tamamında her yarışın yerli veya yabancı pilotu adına bir ağaç dikeceğiz. Sembolik bir şey ama çevreye duyarlılığı dünya önünde lanse edeceğiz. Hakem ve organizasyon kulesinin yanı sıra bir de konukların ağırlanacağı seyir terasımız var. İki binada organizasyondan sonra organizasyonun anılarını hatırlatmak adına bir fotoğraf sergisi düşünüyoruz. Yarışçılar hatıra bırakmak isterlerse onları orada sergileyeceğiz. Bunları anlatan bir fotoğraf sergisi yapmayı düşünüyoruz."


Yorumlar