Dolar yükseldi bahanesiyle 'zam' yapanlara kötü haber 

Dolarda yaşanan yükselişi fırsat görenlere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan kötü haber geldi. Maliyeti döviz kurundan etkilenmediği halde mal veya hizmet satış fiyatına döviz kuru zam mı yapmak yasaklandı.

Google Haberlere Abone ol
Dolar yükseldi bahanesiyle 'zam' yapanlara kötü haber 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliğinde 'Tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapma', 'Aldatıcı Ticari Uygulamalar' kapsamına alındı.

Resmi Gazete'de yayımlanan "Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapma", yönetmeliğin "Aldatıcı Ticari Uygulamalar" bölümüne bent olarak eklendi.

Yönetmelik, bir mal veya hizmete ilişkin tüketici işleminden önce, işlem sırasında veya işlem sonrasında haksız ticari uygulama yapılmasını yasaklıyor.

ALDATICI TİCARİ UYGULAMALARDAN BAZILARI:

1) Ekonomik birliklere, meslek odaları ve kuruluşlarına, borsalara ve varsa bunların üst kuruluşlarına üye olunmamasına rağmen, kendini üye gibi tanıtmak ve bu tür kuruluşların düzenlemiş olduğu davranış kurallarına tabi olunduğunu iddia etmek.
2) Yetkili otoritelerden gerekli izinleri almaksızın bir kalite işareti, güven işareti, çevresel işaret ya da benzerini kullanmak.

3) Gerçeğe aykırı olarak, bir davranış kuralının kurum veya kuruluşlarca onaylandığını iddia etmek.

4) Gerçeğe aykırı olarak, ticari uygulamaların veya bir mal ya da hizmetin kurum veya kuruluşlarca onaylandığını ya da bunlar için izin alındığını iddia etmek.

5) Mal veya hizmetin özellikleri ve teklif edilen fiyat dikkate alındığında, ticari uygulamada bulunanın makul sayılabilecek bir süre ve miktarda söz konusu mal veya hizmeti ya da bunların muadillerini belirtilen fiyattan sunamayacağına veya başka bir yerden tedarik edemeyeceğine ilişkin yeterli bilgi sahibi olmasına rağmen, tüketiciyi bu konuda uyarmaksızın mal veya hizmetleri o fiyattan edinmeye davet etmek.

Yorumlar