Doktorun 'naz yapıyor' dediği hasta yoğun bakımlık çıktı

Adana'da doktorun 'naz yapıyor' diyerek ciddiye almadığı hasta, önce kalbi durdu sonra yoğun bakıma alındı. Burun estetiği yapıldıktan sonra kızları bu hale düşen aile ise doktor ihmalinden şikayetçi.

Google Haberlere Abone ol

Adana'da özel bir hastanede Prof. Dr. M.S.A.'ya burun estetiği ameliyatı olan 24 yaşındaki Leyla Sönmez, geçirdiği operasyondan sonra kan kusmaya ve karın ağrısı çekmeye başladı. 3 gün sonra fenalaşan genç kız götürüldüğü hastanede komaya girdi. Leyla'nın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. 29 Ocak günü burun estetiği olmak için kentteki özel bir hastaneye başvuran Leyla Sönmez, iddiaya göre ameliyattan sonra tedavi gördüğü hastane odasında kan kusmaya ve karın ağrısı çekmeye başladı. Genç kızın ailesi bunun üzerine endişe ederek durumu doktora ve hemşirelere bildirdi. Doktordan, Kızınız naz yapıyor. Bir şeyi yok. Yakında taburcu edeceğiz karşılığını alan aile kızlarının iyileşmesini bekledi. Fakat Leyla Sönmez'in ağrıları arttı ve sürekli kan kusmaya devam etti. Hemşirelerin ve doktorların ailenin tüm ısrarlarına rağmen kızlarıyla ilgilenmediğini iddia eden baba Ali Haydar Sönmez (45),kızlarını hastaneye hiçbir sağlık sorunu olmadan getirdiklerini ama şu an kızları Leyla Sönmez'in ölüm döşeğinde olduğunu söyledi. 

Adana burun estetiği

Baba Sönmez, "Kızımı ameliyat olması için o gün hastaneye bıraktım. Hiçbir şeyi yoktu ki zaten burun ameliyatıydı sadece. Ameliyattan çıktıktan sonra kızımın yanına girdik. Burnu sürekli kanıyordu ve kan kusuyordu. Doktora telefon açtım ve yanımıza geldi. Bana "Ha senin kızın, ha benim kızım bunda bir fark yok. Kızın iyi" dedi. 'Hocam bu kızın karnı ağrıyor, kan kusuyor' dedim. 'Bunlar hep normal şeyler geçecek yakın zamanda' dedi. Bunun üzerine biz beklemeye başladık. Serum ve iğne yaptılar sadece. Sabah kalktık kızımda değişen bir şey yok. Evet bilinci yerinde ama kusması durmuyor. Karın ağrısı dinmiyor. Uzandığı zaman bizimle konuşabiliyor ama kalktığı zaman hemen bayılıyordu. 3'üncü gün sabah 9 gibi doktor gelip kızımı taburcu edeceğini söyledi. Çocuğumu çıkarmaya çalışırken baktık ki ayağa kalkamıyor" diye konuştu.

KALBİ DURDU, İÇ ORGANLARI ÇÖKTÜ

Fenalaşan genç kız önce Adana Şehir Hastanesi'ne daha sonra da ambulansla Çukurova Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada genç kızın kalbinin durduğunu belirleyen doktorlar yapılan müdahale ile Leyla Sönmez'in duran kalbini tekrar çalıştırdı. Ardından yoğun bakım servisine alınan genç kızın iç organlarının çöktüğü ve durumunun kritik olduğu öğrenildi. 

Baba Ali Haydar Sönmez, ameliyat sırasında gerçekleşen bir hata sonucu kızlarının başına böyle bir şey geldiğini ve hayatlarının karardığını iddia ederek şöyle konuştu: 

Kızım şu an makineye bağlı. Yaşama ihtimalinin yüzde 1 olduğunu söylüyorlar. Burada doktor hata yaptığını biliyor. Beni arıyor bir şeyler anlatıyor; 'Şu olmuş olabilir, bu olmuş olabilir' diyor. Burada tehlike sezen bir doktor o ameliyatı isterse erteleyebilirdi. Ama yapmadı. Hukuki süreci başlattım. Kızımın bu durumunun hesabını verecekler. Bir kuruş dahi tazminat istemiyoruz. Bizim Leyla'mız yandı başka insanların çocukları yanmasın. Başka aileler ağlamasın.

"KIZIMI İMHAL ETTİLER"

Kızının ameliyattan çıktığı andan itibaren çok acı çektiğini belirten anne Fener Sönmez (40) ise "Elleri, ayakları morardı kızımın. Sürekli acılar içindeydi. Hemşirelere söyledim. 'Naz yapıyor' dediler. Umursamadılar. 'Hiçbir şeyi yok' dediler. Benim kızımı göz göre göre ihmal ettiler. Yavrum sürekli kan kustu. Hemşireler sesimizi duymamak için kapıları yüzümüze kapatıyordu. 'İyi' dediler ve kızım bu hale geldi" diye konuştu.

Genç kızın ameliyatını yapan Estetik ve Plastik Cerrahi Prof. Dr. M.S.A. ise açıklama yapmak istemediğini söyledi.

Yorumlar