Destici'den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

BBP Genel Başkanı Destici'den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı: "Engellilerin sosyal hayatta karşılaştığı zorlukların giderilmesiyle ilgili hiç durmadan ve her gün kendini güncelleyen çözümler üretmeliyiz"

Google Haberlere Abone ol
Destici'den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, engellilerin sosyal hayatta karşılaştığı zorlukların giderilmesiyle ilgili her gün kendini güncelleyen çözümler üretilmesi gerektiğini bildirdi.

Destici, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, engellilerin hangi şartlarda hayatlarını idame ettirdikleri konusunun, bulundukları toplum için gelişmenin en önemli göstergelerinden olduğunu belirtti.

Engellilerin yaşadıkları problemlerden toplumun belirli bir kısmı veya devletin ilgili kurumlarının değil, herkesin sorumlu olduğunu vurgulayan Destici, şunları kaydetti:

"Birlikte yaşadığımız tüm dezavantajlı kesimlere, özelikle engellilere, onların ailelerine karşı sorumluluklarımız var. Bunların başında, engellilerimizin devletin tüm hizmetlerine, sosyal hayatın tüm imkanlarına erişebilir hale gelebilmeleri olmalıdır. Engellilerin sosyal hayatta karşılaştığı zorlukların giderilmesiyle ilgili, hiç durmadan ve her gün kendini güncelleyen çözümler üretmeliyiz."

Engellilerin ekonomik olarak kendi kendilerine yetebilir düzeye gelmelerinin önemine vurgu yapan Destici, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda engellilerin tüm problemlerinin sona erdiği güne ulaşıncaya kadar kendilerini başarılı sayamayacaklarını ifade etti. Bu konuda önemli gelişmeler sağlandığının ancak eksikliklerin de bulunduğunu belirten Destici, çok fazla çalışmaları gerektiğini aktardı.

Engellilere dair meselelerin, politik çekişmelere kurban edilmemesi gerektiğini belirten Destici, şu değerlendirmede bulundu:

"Engellilerimizin hayat şartlarının iyileştirilmesine dair atılacak her adım, milletimizin tüm kesimlerince en geniş mutabakatla desteklenecektir. Bu konuda yaşanacak eksiklikleri, hiçbir mazeretle izah etmek mümkün değildir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, engellilere dair toplumsal bilincin gelişmesine, ülkemizde ve tüm dünyada hiçbir engel ve ayrım söz konusu olmadan, herkes için mutlu bir geleceğe vesile olmasını diliyorum."

Yorumlar