Deprem bölgesinde 30 bin lira maaşla kalifiye eleman bulunamıyor

Deprem bölgesinin yeniden inşasında en çok ihtiyaç kalifiye elemanlara ihtiyaç duyuluyor. İş sahipleri, inşaatlarda çalıştırılacak kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. İddiaya göre 30 bin lira maaşla kalifiye usta bulunamıyor.

Google Haberlere Abone ol
30 bin lira maaşla kalifiye eleman bulunamıyor

Depremin ardından durdurulan inşaatlar yeniden başlarken, müteahhitler, 20-30 bin liraya çalıştıracak kalifiye işçi ve usta bulamadığını ifade etti.

Deprem bölgesinin yeniden inşaası için bütün bölge şantiyeye dönmüş durumda. Müteahhitlerin, 20-30 bin liraya çalıştıracak kalifiye işçi bulamamaktan yakındığı öğrenildi.

Yaklaşık 30 bin müteahhidin olduğu Türkiye’de, sadece deprem bölgesine, 1 yıl içinde binlerce konut yapılması planlanıyor.

Özellikle deprem konutlarının yapımı ve şehirlerdeki dönüşüm talebinin konut yapımında da ciddi bir artışı beraberinde getirmesi bekleniyor.

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Karslıoğlu, depremin ardından Adana’da inşaatların durdurulmasının doğru olduğunu belirterek şöyle dedi:

Artı hasarlar devam ettiği için valiliğimiz bu konuda önlem aldı ve inşaatların incelenmesine karar verdi.

Bizim için de maddi kayıptan ziyade can kaybı daha önemli olduğu için bütün yapımı devam eden inşaatlar tek tek incelendi ve raporlar tutuldu.

Raporları tutulan inşaatlara başlandı. İşçilerimiz, ustalarımız da bu inşaatlarda çalışarak evlerine ekmek götürmeye başladı.

Kalifiye eleman sıkıntısının baş gösterdiğini anlatan Karslıoğlu şu ifadeleri kullandı:

Meslek liselerimizde öğrenci kaybımız var. Bu nedenle alttan yetişen teknik, kalifiye eleman yok. Yetişmiş bir sıhhi tesisat, elektrik tesisatçımız yok.

Eskilerdeki usta-çırak ilişkisi yok. Şu anda işçi sıkıntısını yüzde 70-75 oranında çekerken 2-3 yıl sonra yüzde 100 bu sıkıntıyı çekeceğiz.

Devlet büyüklerine bunu iletiyoruz ama ailelerimize de sesleniyoruz devlet memurundan fazla alan ustalarımız var. Çocuklarını meslek liselerine göndermeleri gerekiyor.

İnşaatta çalışan iş makinesi operatörlerinin inşaat mühendisinden fazla maaş aldığına değinen Karslıoğlu şunları söyledi:

Asgari ücretin 2 katını alan işçilerimiz var. Ustalarımız asgari ücretin 3-4 katını alıyor. İnşaat mühendisinden fazla maaş verdiğimiz operatörlerimiz var. Teknik ve kalifiye elemanlarda ciddi sıkıntı var.

Meslek liselerine ailelerin rağbet göstermesi gerekiyor. Okumada gözü olmayan çocukların da usta-çırak ilişkisiyle çalışması lazım ki bu kalifiye eleman sıkıntısını giderelim.

Yorumlar