Delikanlı Sadi gerçekte kim gerçek hikayesi kimin, kimdir, nedir?

Delikanlı Sadi gerçekte kim gerçek hikayesi kimin, kimdir, nedir, gerçek mi yoksa Kırmızı Oda senaristleri tarafından kurgulanmış bir hikayemi olduğu merak konusu oldu. Erkan Petekkaya'nın canlandırdığı Sadi Mertoğlu karakteri gerçeket var mı?

Google Haberlere Abone ol

Delikanlı Sadi gerçekte kim gerçek hikayesi kimin, kimdir, nedir, sorusu diziyi izleleyenler tarafından merak ediliyor. Kırmızı Oda dizisinin yeni karakterlerinden biri de Delikanlı Sadi karakteriyle diziye dahil olan Erkan Petekkaya oldu. Petekkaya'nın canlandırdığı Delikanlı Sadi Mertoğlu gerçek hikayesi var mıydı yoksa tamamen uydurma bir karakter mi? İşte detaylar: 

Delikanlı Sadi kim
Delikanlı Sadi karakterini ünlü oyuncu Erkan Petekkaya canlandırıyor

 

Dizinin senaryosuna göre Delikanlı Sadi Mertoğlu İstanbul'un yer altı dünyasında tanınmış, belinde silahıyla gezen ancak psikolojik sorunları olan bir tiplemedir. Türkçe'yi Diyarbakır ağzıyla konuşuna Delikanlı Sadi, psikolojik sorunları olan ancak doktora danışmayı önceleri kabul etmeyen bir tiplemedir. 

Kırmızı Oda Sadi kimdir? Gerçek mi hikayesi nedir?
Erkan Petekkaya, bütün yapımlarda olduğu gibi bu dizide de profesyonel olduğunu kanıtladı.

 

Sadi, danışmanlık kliniğine ilk geldiğinde doktor hanımları önceleri korkutuyor; ancak daha sonra sempatik davranışları, sıcak kanlı yaklaşımı ve merhametli kişiliğiyle herkesin semtaptisini kazanıyor.  

Senaryoya göre 3 kız çocuğu babası olan Sadi Mertoğlu, yer altı dünyasında yaşıyor. Hayatını iyilik yapmaya adayan Sadi'nin hayatındaki en önemli varlıklar kızlarıdır. Hayatını onlara adamış, her şeyi onlar için yaptığını söyler. 

Sadi'nin hayatındaki sırrı ise çocukluğudur. Çocukluğunda yaşadıkları, annesiyle babasının arasında yaşananlar onun travma geçirmesine ve şu anki yaşını da olumsuz etkilemesine neden olmuş. 

Kırmızı Oda Sadi kimdir? Gerçek mi hikayesi nedir?
Delikanlı Sadi gerçekte kim gerçek hikayesi kimin, kimdir, nedir?

 

Sadi, hayatında en sevdiği varlık olan annesini çocuk yaşta, babasına kurban vermiş. Annesini öldüren babası cezaevine girmiş o ise sokaklara düşmüş. Daha doğrusu ilk olarak üvey annesinin yanına sonra da sokaklara düşmüş. 

Sokaklarda tek başına hayata karşı direnmeye çalışan Sadi bir şekilde ayakta kalmayı başarmış ve şimdilerde çok zengin bir insan olmuş. 

Kırmızı Oda Sadi kimdir? Gerçek mi hikayesi nedir?
Delikanlı Sadi gerçekte kim gerçek hikayesi kimin, kimdir, nedir?

 

Gayrimeşru bir hayatı olan Sadi buna rağmen kendini iyiliğe adamış, kendisi gibi sokaklarda yaşayan insanlara yardım eli uzatmış.

Ancak şu anda malı mülkü olan, her istediğine istediği zaman sahip olabilen Sadi'nin önemli psikolojik sorunları var. Sadi bu sorunların kaynağını bilmediği gibi sürekli kalp krizinden öleceği korkusu yaşamaktadır. 

Sadi'nin hikayesi gerçek hikayedir; ancak gerçek adı Sadi değil. Bildiğimiz gibi Gülseren Budayıcıoğlu'nun Camdaki Kız kitabında yer alan gerçek hikayeler Kırmızı Oda dizisine uyarlanıyor.  Sadi de yine aynı yazarın kitaplarındaki gerçek hikayelerden birinin aktörüdür.

Kırmızı Oda Sadi kimdir? Gerçek mi hikayesi nedir?

Budayıcıoğlu'nun kitaplarından "Kral Kaybederse" kitabında da benzer bir kişilikten söz edilir. Ancak onun adı "Delikanlı Hüseyin" olarak geçiyor. 

Kitaptaki isimlerin de gerçek isimlerle aynı olmadığını malum hepimiz biliyoruz.

Delikanlı Sadi'nin gerçek olduğun biliyoruz; ancak gerçek adının ve gerçekte kim olduğunu sadece kitabın yazarı Gülseren Budayıcıoğlu biliyor.

DELİKANLI SADİYİ OYNAYAN OYUNCU

Delikanlı Sadi karakterini canlandıran oyuncu Erkan Petekkaya kimdir:

Erkan Petekkaya, 11 Aralık 1970 tarihinde Elazığ'da dünyaya geldi, İstanbul'da büyüdü. Erkan Petekkaya aslen Diyarbakırlıdır. 

Kırmızı Oda Sadi kimdir? Gerçek mi hikayesi nedir?

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Lisansını ise Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda tamamladı.

İşte Erkan Petekkaya'nın kariyerinden kısa bir özet:

1993'te Devlet Tiyatroları'nda kadrolu olarak çalışmaya başladı. 

1994 yılında kamera şakalarıyla televizton dünyasındaki kariyerine giriş yaptı.

Kırmızı Oda Sadi kimdir? Gerçek mi hikayesi nedir?
Delikanlı Sadi gerçekte kim gerçek hikayesi kimin, kimdir, nedir?

 

1998 yılında Güzel Günler dizisiyle kariyerine devam etti.

1999 yılında Aynalı Tahir adlı dizi için kamera karşısına geçti.

2003 yılında Serseri dizisinde oynadı.

2005 yılında Beyaz Gelincik oynadı. Köpek adlı dizide canlandırdığı Yılmaz karakteri ile Beyaz İnci Televizyon Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

2010-2013 Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizinin başrolünde oynadı.

2012 - 2014 "Dila Hanım" dizisinde başrolde oynadı.

2014 yılında "Paramparça" adlı dizide başrolde oynadı.

Erkan Petekkaya, 2003 yılında Didem Petekkaya ile evlendi.

Erkan Petekkaya son olarak Vurgun dizisiyle ekranlara gelmişti; ancak dizi kısa sürede final yaparak yayın hayatına son vermişti. Şimdilerde ise ATV'de yayınlanan Gel Dese Aşk isimli dizide başrol oynuyor.

Delikanlı Sadi'nin sır gibi sakladığı çocukluğunda babasından çektikleri:

 

Yorumlar