DEAŞ şüphelilerine hapis istemi

- Adana'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik soruşturma kapsamında 3'ü tutuklu 8 şüpheli hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

Google Haberlere Abone ol

ADANA (AA) - Adana'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik soruşturma kapsamında 3'ü tutuklu 8 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma ve örgüt propagandası yapmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazınlandı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunun terör örgütüyle bağlantılı oldukları iddia edilen 3'ü tutuklu 8 şüpheli hakkındaki soruşturması tamamlandı.

Tutuklu şüpheliler C.Y, M.A.B, K.K. ile tutuksuz H.Ç, H.I, S.K, M.C. ve K.Y. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma ve örgüt propagandası yapmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan değerlendirme sonucunda kabul edildi.

İddianamede itiraflarına yer verilen tanık M.S. bir dönem örgüt içerisinde yer aldığını, şüpheli C.Y'yi tanıdığını ifade etti.

Şüpheliler C.Y, M.A.B, K.K. ve H.Ç'nin terör örgütü içerisinde aktif faaliyet yürüttüğü belirtilen iddianamede, örgütsel ders ve toplantılara katıldıkları, örgüt adına 'infak' adı altında para topladıkları yer aldı.

Toplanan paraların DEAŞ adına sözde cihat yapmak amacıyla örgütün çatışma bölgesi olarak adlandırdığı yerlere gidenlerin ve çatışmalarda ölenlerin aileleri ile bu bölgelere gidecek örgüt üyelerinin masraflarını karşılamak için kullandıkları aktarıldı.

İddianamenin değerlendirme bölümünde "Örgütün eylemlerinde ölenlerin cenazelerine katıldıkları ve örgütü meşru gösterdikleri, şüpheliler hakkında itirafçı beyan ve teşhislerinin bulundukları anlaşılmakla üzerlerine atılı 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan cezalandırılması, şüpheliler H.I, S.K, M.C. ve K.Y'nin ise paylaşımlarıyla silahlı terör örgütü DEAŞ'ın eylem ve yöntemlerini meşru gösterici tutum içinde bulunduğu anlaşıldığından üzerlerine atılı 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur.'' ifadelerine yer verildi.

Şüpheliler iddianamedeki savunmalarında terör örgütü DEAŞ ile ilgilerinin olmadığını belirterek tahliye ve beraatlerini istedi.

Yorumlar