Davutoğlu'ndan IŞİD operasyonu sonrası ilk açıklama!

Davutoğlu IŞİD'e yönelik operasyonu hedefine ulaştığını söyledi. Türkiye savaşa girecek söylentileriyle ilgili olarak da ''Herhangi bir savaşın parçası değiliz'' dedi.

Google Haberlere Abone ol


Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'e yönelik operasyonun hedefine ulaştığını söyledi. Başbakan Davutoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.
"GÜVENLİK BOŞLUKLARI SINIRLARIMIZI ETKİLİYOR"
Türkiye'nin kritik bir süreçten geçtiğinin altını çizen Davutoğlu, "Çevre ülkelerin çoğunda kamu düzeni sarsılmış, terör örgütünün baskıları altında son derece kaotik bir dönem yaşanıyor. Güvenlik boşlukları sınırlarımızı etkiliyor. Türkiye kendi güvenliğini tahkim etmek, diğer taraftan özgürlükçü demokrasiyi korumak zorunda. Çevredeki ülkelerin çoğunda seçim yapmayı bırakın, günlük hayatı bile sürdürmek mümkün değil. Ama Türkiye sadece bölgenin değil dünyanın en güçlü demokrasilerinden biri olduğunu ortaya koydu.
"ÜÇLÜ BİR KISKAÇLA KARŞI KARŞIYA KALDIK"
Türkiye yeni bir döneme hazırlanırken, milletimizin beklentileri doğrultusunda adımlar atarak, Türkiye'nin daha güçlü şekilde geleceğe hazırlanmasını sağlarken, üçlü bir kıskaç terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık.
"PKK VE IŞİD'İN EYLEMLERİ ARASINDA PARALELLİK VAR"
Bir taraftan daha biz 2013 ekim ayında kendisini terör örgütü olarak ilan ettiğimiz ve her aşamada da Suriye'deki yıkıcı ve tahrip edici özelliği dışında İslam dünyasında oluşturduğu kötü algı dolayısıyla açıktan tehdit olarak gördüğümüz IŞİD'ın saldırıları. Bununla ilgili planlamalar yaparken, PKK'nın bir çok ilde araç yakmaları dışında Adıyaman'da bir askerimizi şehit etmesi, Ceylanpınar'da iki polisimizi şehit etmesi ve bunu küstahça alçakça üstlenmesi ve arkasından da Diyarbakır'da bir polisimizi şehit etmesi. Burada PKK'nın ve IŞİD'in terör eylemleri arasında neredeyse paralellik var. Yüzlerine maske takmaya devam eden DHKP-C ve bağlantılı örgütlerin sahneye çıktığını görüyoruz.
"HEDEF TÜRKİYE"
Türkiye'de demokrasi kökleşmiş, temsil kabiliyeti olağanüstü yüzde 95'e çıkmış bir meclis tablosu varken teröre tevessül edilmesi hem tesadüf değil hem de tehdittir. Bu çerçevede Suruç saldırısı olduğu gün hatırlarsanız açıklamada şunu söylemiştim, bu saldırının hedefi Türkiye'dir. Şu anki değerlendirmemiz de aynı değerlendirmedir. IŞİD'ın saldırılarında, PKK'nın saldırılarında, DHKPC'nin saldırıları da Türkiye'yi hedef almıştır" dedi.

(Haberler)

Yorumlar