Damacana su fiyatları 2022 ne kadar, 19 LT su fiyatı zam, en iyi kaliteli PH değeri yüksek su hangisi?

Damacana su fiyatları 2022 ne kadar, 19 LT su fiyatı? Damacana su fiyatları 2022 temiz ve kaliteli su içmek isteyenlerce merak ediliyor. Üst limiti olan tavan fiyatları belli oldu. İstanbul'da fiyatlar ne kadar? Hangi su markaları daha kaliteli? Su markalarının PH değerleri ne kadar?

Google Haberlere Abone ol

 Damacana su fiyatları 2022 ne kadar, 19 LT su fiyatı, en iyi kaliteli PH değeri yüksek su hangisi? Damacana su fiyatları 2021 üst limiti olan tavan fiyatları henüz belli olmadı; birçok marka için hala 2020 fiyatları geçerli. İstanbul'da damacana suyun fiyatları ne kadar? Hangi damacana su markaları daha kaliteli? Su markalarının PH değerleri ne kadar? Hazır su mu arıtma mı kullanmak daha iyi? Fuska, Erikli, Taşdelen ve Hamidiye su markalarının 2022 fiyatları ne kadar oldu? Damacana kullanılacaksa plastik damacana mı şişe damacana mı kullanmak lazım? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazla detay haberimizde. Damacana su fiyatları 2022 ne kadar, 19 LT su fiyatı, en iyi kaliteli PH değeri yüksek su hangisi?

Fiyatlar dolardaki hareketlilik bahanesiyle aşırı derecede zamlanmıştı. İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, suyun temel besin maddesi olduğu için satış fiyatının tarifeye bağlı olduğunu belirterek, su fiyatlarına gelen zamlardan sonra satışlarda fahiş zamları önlemek için yeni tarife hazırladıklarını, belirlenen rakamların üzerinde satış yapılamayacağını söylemişti. Peki damacana su fiyatları 2022 ne kadar oldu? Damacana sulardan hangisi daha kaliteli? Damacana su kalitesi nasıl anlaşılır?

Akkaya yaz aylarında döviz kurundaki hızlı yükseliş sonrası plastik su şişelerine zam geldiği iddiasıyla su fiyatlarına yüzde 60'a yakın zam yapıldığını anımsattı. O dönemde de bir açıklama yaparak zamların gerçeği yansıtmadığını kaydettiklerini dile getiren Akkaya, "Araştırmalarımızda çok fahiş zamlar yapıldığını görmüştük. Tamam pet şişenin hammaddesi ithal ediliyor ama yüzde 60'lara varan zam söz konusu değildi." diye konuşmuştu.

DAMACANA SU FİYATLARI 2022 GÜNCEL LİSTE

2022 yılı damacana su fiyatları resmi olarak açıklanmasa da yüzde 20-30 arasında zam geldi. 2020'de bazı firmalar yüzde 9, bazıları yüzde 10 oranında zam yapmıştı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra su fiyatlarının bu oranda artması bekleniyordu. Zaten geçen yıl açıklanan tavan fiyat uygulamasına hemen hemen hiçbir su firması uymamış fiyatları kendi kafalarına göre artırmışlardı. İşte 2022 damacana su fiyatları:

BUZDAĞI SU DAMACANA FİYATI 2022 (Güncellendi)

19 litre Buzdağı Damacana fiyatı 20 TL.

Depozito bedeli 70 TL. (Farklı markadan geçiş 50 TL)

Cam Damacana 15 litrelik depozito 170 TL

Fiyatlar Güncellenerek ekleniyor...

JAVSU 2021 DAMACANA FİYATLARI 

19 L Damacana Su : 13 TL

5 L Petsu(4x5L) : 15,50 TL

1,5 L Petsu(12x1,5L) : 15,50 TL

0,50 L Petsu(24x0,50L) : 15,50 TL

0,30 L Petsu(24x0,30L) : 15,50 TL

200 cc Bardak Su(60x200cc) : 18,50 TL

0,33 L Cam Şişesu (12x0,33L) : 25,00 TL

0,75 L Cam Şişesu (6x0,75L) : 25,00 TL

Javsu Su Sipariş Hattı Telefon Numarası ise şöyle: 

444 0 919 

SAKA SU DAMACANA FİYATI 2021

19 litre Saka Su Damacana fiyatı 14 TL

19 litre Saka Su depozit bedeli 15 TL

Saka Su 6'lı 1,5 litrelik koli 19 TL

Cam damacana satışı yoktur.

Spariş hattı 444 72 52

PINAR SU DAMACANA FİYATI 2021

2019 PH Değeri 7,27

19 litre Pınar Su Damacana fiyatı 15 TL.

15 litre Cam Damacana fiyatı 17 TL.

Depozito bedeli belli değil.

TAŞDELEN SU DAMACANA FİYATI

19 litre Taşdelen Damacana fiyatı 13 lira 50 kuruş

Damacana depozit bedeli 25 TL.

Taşdelen 15 litre cam şişe su fiyatı 15 lira 50 kuruş.

Cam şişe depozit bedeli 75 TL.

FUSKA SU DAMACANA FİYATI

19 litre Fuska Damacana fiyatı 12 TL.

ERİKLİ DAMACANA SU FİYATI

19 Litre Erikli damacana fiyatı 19,50TL.

Depozito bedeli 30,50 TL.

15 Litre Cam Damacana 21.50 TL

Cam Damacana Depozito Bedeli xx TL.

HAMİDİYE DAMACANA SU FİYATI

19 Litre Hamidiye Damacana fiyatı 13 TL (2019 öncesinde fiyatı 9 TL'de sabitti. Sonraki yıllarda iki kez zam yapıldı.)

Depozito Bedeli başka markanın damacanası varsa onunla ile değiştirme şartıyla 10 TL.

19 Litre Hamidiye Pet Şişe 16 TL.

ABANT SU DAMACANA FİYATI

19 Litre Abant Su Damacana 13 TL.

Depozito bedeli 31 TL.

Abant Su'da bu aralar kampanya var. Cam damacana alanlara depozito olarak 120 TL yerine 60 TL talep ediliyor. Eski boş cam damacanası olanlara ise yeni Abant Damacana Cam bedava veriliyor. Normal damacanası olanlara ise cam damacana 50 TL karşılığında veriliyor. Öte yandan eski boş damacanası olanlara plastik damacana bedava, eski damacanası olanlara ise depozito olarak 31 TL yerine 18 TL talep ediliyor. 

TAŞKESTİ SU FİYATLARI 

Taşkesti damacana su 2020 İstanbul fiyatları şöyle:

19 litre polikarbon damacana su 13,50 TL

Depozit bedeli ise 25 TL

15 litre Cam Damcana 16 TL.

Cam damacana depozit 95 TL.

KALİTELİ SU NASIL ANLAŞILIR?

Su raporunda su markası, kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal, radyolojik değerler ile su da mutlaka olması beklenen mineral değerleri ve suyun PH'ını gösteren bölümlerden oluşuyor. Kırmızı renkli bölüm, su da asla olması istenmeyen tehlikeli maddelerin nispetlerini gösterirken, yeşil bölüm ise mineral ve PH değerlerini gösteriyor.

PUANLAMA NEYE GÖRE YAPILIYOR?

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8,5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve mineraller ise belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor. Bir marka en yüksek 100 puan alabilirken, eksi 25 bin değere kadar da gerileyebiliyor. Sabit değer sıfır (0) kabul edilirken, mineraller ve PH, suyun değerini artırıyor. Kirleticiler eksi puan almasına yol açtığı için suyun değerini düşürüyor.

SUYUN PH DEĞERİ NEDİR?

pH suyun asidik, bazik yada natürel olup olmadığını gösterir. 1 ile 14 arasında değişen bir skalada 7 natürel, 7 nin altı asidik ve 7 nin üstü bazik yada alkalin olarak adlandırılır.

Nötür su pH = 7
Asidik su pH <7 (7den küçük)
Evsel kullanım pH 6.5 – 8.5

2020 AMBALAJLI SU MARKALARI RAPORU 

Gıda Hareketi'nden yapılan basın açıklamasında “Doğal Mineralli Kaynak Suyu”nda 82,73 puanla Buzdağı, “Doğal Kaynak Suyu”nda 62,80 puanla Fuska, “İçme Suyu”nda ise 4,22 puanla Erpınar markası birinci sırada yer aldığı belirtilirken, üreticilere de şu çağrı yapıldı:

“Firmalar kapsamlı analizler yaptırıp paylaşırsa, belki daha kaliteli ve daha temiz kaynaklarından da haberdar olabileceğiz. Bunun için de firmaları duyarlı olmaya ve verilerini paylaşmaya davet ediyoruz.”

4 Temmuz 2019 tarihi itibariyle markaların su değeri puanları raporu şöyle: 

 Damacana su fiyatları 2021 ne kadar, 19 LT su fiyatı, en iyi kaliteli PH değeri yüksek su hangisi?
 Damacana su fiyatları 2021 ne kadar, 19 LT su fiyatı, en iyi kaliteli PH değeri yüksek su hangisi?
Verileri yer almayan, analiz raporlarına ulaşılamayan veya vermekten imtina eden firmaların arasında ünlü markalar dikkat çekti.

İşte verisi olmayan o firmaların bir kısmı:PEKİ DAMACANA yada HAZIR SU MU ARITMA MI?

Damacana su fiyatlarının her geçen gün artması, suyun artık pahalı bir içecek haline gelmesi vatandaşları alternatif yollara yönlendiriyor. Bunlardan biri de arıtma su sistemini kullanmak. Peki damacana mı arıtma mı, diğer bir deyişle hazır su mu evde arıtılan su mu kullanmak lazım?

Ev tipi arıtma cihazlarından, endüstriyel arıtma cihazlarına kadar birçok arıtma cihazı, birçok açıdan işe yarayacak şekilde kullanılmaya başladı. Eskiden su arıtma cihazlarının suyun sağlıklı olup olmadığını kanıtlamak için suya birçok madde eklenerek renk değişimi olup olmadığı araştırılır.

Ortotolidin, benzidin ve tetrametil gibi maddeler suyun içine eklenerek renk değişimi söz konusu olup olmamasına bakılıyordu. Renk değişikliği olduğunda suyun kirli olduğu, olmadığında ise temiz olduğu ortaya çıkarılıyordu. Ancak bu durum aslında klorla tepkimeye giren bu maddelerin sonuç vermesi nedeniyle ortaya çıkmasıydı.

Şimdi ise suyun sterilizasyonu için klorlama yöntemi kullanılmaktadır. Klorlama yöntemi ile sudaki zararlıların temizlenmesi sağlanmaktadır. Günümüzdeki arıtma cihazları kullanımı yaygın olarak ters ozmos yöntemiyle kullanılır. Bu yöntem sudaki istenmeyen tat ve kokuyu uzaklaştırır.  Normalde suyun içinde ağır, acımsı tadı veren inorganik maddeler yani nitrat, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller vardır. Ters ozmos yönteminde bu mineraller sudan uzaklaştırılıyor ve ters ozmos işlemi bir filtre yardımıyla suyu temizlemiş oluyor.

Arıtılan suda potasyum ve sodyum kalıyor. Dolayısıyla tadı daha yumuşak bir hale geliyor. Birçok kişi diğer minerallerin kalıp, sodyumun artması mineral dengesizliklerine karşı bir soru işareti bıraksa da, içme suyu ve pişirme suyu olarak kullanılması gereken suyun muhtemel partiküller ve ya patojenler için herhangi bir arınma işleminin sağlanmadığıdır.

Partiküller ve zararlı maddelerden arındırılması gereken suyun hijyenini sağlamak için partikül filtrasyonu ve sterilizasyon uygulanması gerekecektir. Ancak yeterli gelmeyecektir. Tamamen arıtılmış bir içme suyu söz konusu olduğunda ise, damacana sulardaki arıtma sistemleri çok daha gelişmiş olduğundan, daha iyi bir hijyen sağlanması söz konusu olmaktadır. Damacananın hijyeninin sağlanması koşuluyla, damacana suyu daha sağlıklı diyebiliriz. Bu nedenle cam damacanalar çok sık kullanılır. Damacana yerine tek kullanımlık bidonların tercih edilmesi daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır.

Özellikle yerel su firmalarının damacana hijyenini iyi koşullarda yerine getirmemeleri durumunda sağlıklı bir sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle 1 ve 5 litrelik sular ve cam olan damacanalar tercih edilmelidir.

UZMANLAR NE DİYOR?

Hazır su mu arıtma su mu, ya da damacana kullanılacaksa plastik mi yoksa cam damacana mı kullanmak lazım. Uzmanlar bu konuda farklı görüşlere sahip. İşte uzman görüşleri:

ARITILMIŞ ŞEBEKE SUYU

Doç. Dr. Kenan Keskin (Memorial Şişli Hastanesi): Ben evimde yaklaşık 5 yıldan beri su arıtma sistemine sahibim. Şebeke suyunu bu sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Zira suyun kalitesini istediğim zaman ölçerek de görebiliyorum. Tabii ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması ihmal edilmemelidir. 

MUSLUK SUYU VE CAM ŞİŞE

Yard. Doç. Dr. Afet Erbay (Medical Park İzmir Hastanesi): Ben evimde musluk suyu ve cam şişe suyu tercih ediyorum. Tabii ki bir hekim olarak önerim, cam şişede depolanan içeceklerdir. Su ya da maden suyu; ne olursa olsun cam şişede tercih edilmelidir. 

TELEFONLA SU SİPARİŞ ETMEM

Selahattin Dönmez (Beslenme ve Diyet Uzmanı): Ben güvenilir marka şişelenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada hem şişelenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta veya kendi şişeleme yöntemleri ile hazırlanmış su almam. Pet veya cam şişede bir kere kullanılıp atılan güvenilir marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. Böylece mikrobiyolojik olarak boşalan bir damacanaya yeniden su konulması riskini minimize etmiş oluyorsunuz. 

KÜÇÜK ŞİŞE SU TERCİH EDİYORUM

Emel Unutmaz Duman (Medical Park Beslenme ve Diyet Uzmanı): Ben Sağlık Bakanlığı kontrolünde olan daha küçük şişeleri tercih ediyorum. Evde yemek ve çay yapımında ise musluk suyu kullanıyorum. Benim önerim düzenlemeler gelene kadar daha küçük şişeler kullanılması. Suyun pH aralığının 7 - 7.5 arasında olmasını tercih etmekte fayda var. 7.5'e ne kadar yakınsa da o kadar iyi olur. 

ARITMA CİHAZIM VAR

Uzm. Dr. Ender Şaraç (Sağlıklı Yaşam Uzmanı): Şu an arıtma suyu içiyorum. Hem iş yerinde hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu konu netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre cihazı taktırabilirler. Günde en az 2 şişe cam şişede maden suyu içilebilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, hızlı sürkülasyonun olduğu yerden pet şişe alın. Beklememiş, taze olsun. 

DAMACANADAN CAM ŞİŞEYE

 Şefike Aydın Selçuk (Memorial Ataşehir- Uzman Diyetisyen): Evimde damacana olarak aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma cihazı varsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz ya da güvenilir bir markanın damacana sularını da öneriyorum.

ANNE ADAYLARINA PLASTİK DAMACANA UYARISI

Öte yandan Plastik damacanaların yapımında kullanılan Bisphenol A (BPA)’nın anne adayları ve bebek için tehlikeli sonuçları olabileceği belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Solaroğlu plastik damacanaların yapımında kullanılan Bisphenol A (BPA)’nın anne adayları ve bebek için tehlikeli sonuçları olabileceğini söyledi. Doktor Solaroğlu “Anne adaylarının damacanalarda beklemiş suyu içmesini önermiyoruz. BPA rahim duvarı üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle kanlanmayı azaltıp bebeğin tutunmasını zorlaştırır. Hücre yapısını bozar. Bu da düşüklere ve erken doğuma yol açabilir. Yapılan araştırmalar BPA’nın fertilite ve otizm sebepleri arasında olabileceğini de gösteriyor.” dedi.

BPA’nın belli sınırlar içinde insan sağlığına zarar vermediğini ancak, plastik ürünlerin kullanımının giderek yaygınlaşması sebebiyle izin verilen günlük dozun aşıldığını söyleyen Dr. Ayşe Solaroğlu, bu doz aşımının anne adayları ve anne karnındaki bebek için tehlikeli olduğunun da altını çizdi. Solaroğlu, “Özellikle bebeklerin karaciğeri bu doz aşımı ile mücadele edemez. Anne adayları hem kendi sağlıklarını hem de doğacak bebeklerinin sağlığını düşünmek zorunda. Damacana su alırken altında yazılan rakamlara mutlaka baksınlar. BPA içeren 3 ve 7 rakamları yazan damacanalardan uzak dursunlar” dedi.

Dr. Solaroğlu suyun anne adayı ve bebek için çok önemli olduğunu vurgularken hangi suyun içilmesi gerektiğini şöyle açıkladı: Hamilelik düşünüldüğü andan itibaren ya su arıtma cihazında geçen ya da cam şişede satılan suyu içsinler. Su arıtma cihazı alırken de içinde kullanılan plastik malzemenin BPA içerip içermediğine baksınlar. Özellikle bu konuda NSF sertifikası olan ürünleri alsınlar. Arıtma cihazından geçirdikleri suyu da cam şişe ya da sürahi dışında bir yerde bekletmesinler.


 

Yorumlar

Murat Munzur Su en kaliteli sudur. Birinci siradaki suya bakin siyanür var. Detayli bakin ilk arsen olan ilk beste. Munzur Su siyanürsüz, arsensiz, pestidsiz sudur.
umut arkadaşlar bunlar hep iktidar yanlısı markaları üstte tutmuş. benim bildiğim Munzur su türkiyenin 1.si 8.45 sanırım ph değeri. banada arkadaşım önerdi 19 litre 14 tl toptancıdan alıyorum tunceli ilimizin ovacık ilçesinden geliyor su.gerçekten muhteşem bir tadı var herkeze öneririm
isimsiz çok haklısın kardeşim suların içinde ne olduğunu bilmek bir toplum olarak en dogal hakkımız ve ne yazık ki çok önemli konu olmasına rağmen bizim ülkemizde önemsenmiyor.
deli erikli 11.5 tl şuan fiyatı. 15.5 tl yi nerenizden uydurdunuz. şu su haberini bile doğru yapamıyonuz
Sehmuz sehmuz Yıl 2019 siz geçen senenin raporunu gösteriyosunuz 7 aydaki raporu verseniz herkes gôrsün son durumu