Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan "tasarruf" açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamuda tasarruf uygulaması kapsamında alınan tedbirleri değerlendirdi.

Google Haberlere Abone ol
Cevdet Yılmaz'dan "tasarruf" açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri kapsamında memur alımlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Yılmaz, kamuya eleman alınmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti ve "Emekli sayısı, vefat edenler, istifa vesaire bütün bunların toplamı kadar, ne kadar eksildiyse o kadar yine istihdam edilebilecek" dedi.

KAMUDA TASARRUF VE VERİMLİLİK PAKETİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, TV100 canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" kapsamında makam araçlarıyla ilgili sorulara cevap veren Yılmaz, kimlerin makam aracı kullanabileceğinin kanunla belirlendiğini, ancak kanunun ötesine geçen uygulamaların zamanla geliştiğini söyledi.

Bu durumun mali yükler getirdiğini belirten Yılmaz, "Bu tasarruf genelgesiyle biz, kanuni sınırlara geri çekmiş oluyoruz uygulamayı. Tabii ki genel müdürlerimizin, idarecilerimizin ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçları daha maliyet etkin bir şekilde çözme yöntemleri ortaya çıkartılacak" dedi.

KAMUDA İSTİHDAM SINIRLAMASI

Yılmaz, kamuda istihdama ilişkin olarak, "Kamuda 5 milyonun üzerinde çalışan var. Kamu hizmetlerini aksatmayacak bir anlayış içinde belli bir dönem için böyle bir sınır getirilmiş oldu" ifadelerini kullandı. Kamuda istihdamın emekli, vefat eden ve istifa edenlerin sayısı kadar yapılacağını belirten Yılmaz, "Bunu aşmayalım istiyoruz" dedi.

Yılmaz, bu sınırlamaların alt unsurlarının henüz çalışılmadığını aktararak, "Alt kırılımlarıyla ilgili bu aşamada bir şey söylememiz doğru olmaz. O günün ihtiyacı neyse, nerede daha fazla kamu hizmeti açısından ihtiyaç varsa o çerçevede planlama yapılmış olacak" şeklinde konuştu.

SERVİS UYGULAMASININ KALDIRILMASI

Toplu taşıma olan yerlerde servis uygulamasının kaldırılmasına yönelik soruları da yanıtlayan Yılmaz, güvenlik açısından riskli bölgelerde daha kontrollü bir yaklaşım sergileneceğini belirtti. Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının bu uygulamaya geçtiğini ve bunu yaygınlaştıracaklarını ifade etti.

BİRDEN FAZLA YERDEN MAAŞ ALAN KAMU GÖREVLİLERİ

Birden fazla yerden maaş alan kamu görevlilerinin ücretlerine üst sınır getirilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Yılmaz, kamunun geneli için yıllardır bir uygulama bulunduğunu ve ne kadar yönetim kurulu üyeliği olursa olsun maaşı dışında sadece bir yerden maaş alma hakkı verildiğini anlattı.

Yılmaz, kamuoyunda tepki oluşan ve adaletsizlik duygusu yaratan yüksek maaşlara yönelik genel bir sınır koyma kararı aldıklarını belirterek, "Orada görevlendirilen kamu görevlisi belli bir limit içinde alabilsin. Maaşı kadar olmaz, daha düşük olur. Geçmişte bir Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı vardı, onunla bağlantılı bir limit olacak ve çok yüksek bir rakam olmayacak bu. Onun üzerinde aldığını da bütçeye kaydedeceğiz" dedi.

TASARRUF PAKETİNİN BÜTÇEYE KATKISI

Kamuda tasarrufun tutarı ve yeni paketlerin içeriğiyle ilgili olarak Yılmaz, Eylül ayında Orta Vadeli Programı (OVP) güncelleyeceklerini belirtti. Yılmaz, "Bu paket ve diğer çalışmalarımızın etkisini topluca görmüş olacaksınız. Önceden böyle parça parça bir analiz yapmak istemedik. Bu tasarruf paketi, bizim reformlarımızın, yaptığımız çalışmaların bir parçası" dedi.

Yılmaz, harcama ve gelir boyutlarının birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Tahsilat oranını artırdığınız, kayıt dışılığı azalttığınız zaman gelir tarafından dengenizi iyileştirmiş oluyorsunuz. Toplu etkiyi, OVP'yi eylül ayında güncellediğimizde görmüş olacaksınız" diye konuştu.

Yorumlar