Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sistemi revize önerisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin "siyasi belirsizlikleri ortadan kaldırarak, yürütmeye demoktatik meşruiyet kazandırdığını" belirtti. Erdoğan, sistemin revize edilmesi konusunda ise bütün seçeneklere açık olduklarının mesajını verdi.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sistemi revize önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde revizyon mesajı verdi. Erdoğan, devlet yapısında çevik ve atılgan bir sisteme geçiş için çaba gösterdiklerini ifade etti. Ayrıca, bürokratik vesayeti de bir tehdit kaynağı olarak gördüklerini ve bu vesayet biçimlerine karşı hukukun gereğini yapmaktan çekinmediklerini belirtti. Vatandaşların kamu hizmetlerinden memnuniyetini artırmak için gayretlerin daha da yoğunlaştırılacağını vurgulayan Erdoğan, son dönemde bazı kamu hizmetlerinde vatandaşların şikayetlerinin arttığının farkında olduklarını söyledi. Erdoğan, "Kurumlarımız çalışırken idari, mali, hukuki bazı sorunlarla karşılaşılması tabiidir. Ancak bunlar işi ertelemenin mazereti olamaz" dedi.

SİYASİ BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI

Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutladık diyen Erdoğan, büyük umutlar ve hedeflerle ikinci asra yelken açtıklarını söyledi. Güçlü ve hesap verilebilir siyasal sistemin sağlam ekonomik yapı anlamına geldiğini belirten Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nın kilometre taşlarından birisi anayasal demokrasimizin sivil anayasa ile güçlendirilmesidir. Anayasa'nın demokratikleşmesine yönelik kritik adımlar attık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürütmenin demokratik meşruiyetini sağlamlaştırdı. En büyük sorunumuz olan siyasi belirsizlik ortadan kalktı" ifadelerini kullandı.

SİSTEMİN İŞLEYİŞİNDE PÜRÜZLER OLABİLİR

Milletimiz seçim gecesi sandıkların açılması ve sonuçların belli olmasıyla kaldığı yerden işine gücüne döndü diyen Erdoğan, belirsizlik nedeniyle bedel ödeyen ülkemizin bunun tarihi bir kazanım olduğunu gördüğünü belirtti. Sistemin işleyişinde pürüzlerin çıkabileceğini ifade eden Erdoğan, bu pürüzleri gidermenin siyaset kurumunun uhdesinde olduğunu söyledi. Erdoğan, "Sistemi iyileştirmeye her türlü adıma hazırız. Eski sisteme dönüş bir polemiktir, bunun ülkeye ve millete yarar sağlamaz" dedi.

YENİ ANAYASA MESAJI

Yeni anayasanın gelecek vizyonlarının bir parçası olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'yi darbe anayasasından kurtarmanın milli görevleri olduğunu söyledi. Kuvvetler arasında denge kuran, demokratik hukuk devletini esas alan yeni bir anayasa borçları olduğunu ifade eden Erdoğan, önümüzdeki dönemde bu borcu ödemek için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Erdoğan, "Demokrasilerde bütçe hakkının parlamentoya geçmesiyle birlikte bu alanda uzmanlaşan kurumlar ihdas edilmiştir. Kamu kaynaklarının mevzuata uygun harcanması için Sayıştay çok önemli roller üstleniyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu hizmetlerinden memnuniyetin artırılması için çalışmaların devam edeceğini ve revizyon sürecinin titizlikle sürdürüleceğini ifade etti.

Yorumlar