Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan düşük faiz-yüksek kur açıklaması: Ne yaptığımızı biliyoruz, kazanacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşük faiz - yüksek kur politikasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, "Ne yaptığımızı biliyoruz, bu mücadeleyi kazanacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düşük faiz - yüksek kur politikasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, "Ne yaptığımızı biliyoruz, bu mücadeleyi kazanacağız" dedi.

Kabine toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Erdoğan, faizin yüksek enflasyona sebep olduğunu belirterek bütün dünya ülkelerinde "yüksek kur, düşük faiz" politikasının uygulandığını, bu yolla bütün dünyada yatırımlara ağırlık verildiğini söyledi. 

Erdoğan, bu politikanın olumlu sonuçlarının önümüzdeki aylarda vatandaşın da hayatına yansıyacağını söyledi.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları: 

Çok partili siyasi hayata geçişimizden sonra milli iradenin üstünlüğünü tanımak yerine tek parti faşizmini destekleyen her zaman olmuştur. Milletimize ağır maliyetler yükleyen bu sistemin ekonomik zorlukları da vardır. Son 19 yıldaki güçlü siyasi idare, bu mücadeleyi verebilecek dirayete azme kavuştuk. Öncelikle sorunun adını doğru koymamız gerekir. Sadece kurdaki yükselişe bağlı olarak kimi ürünlerde ortaya çıkan artışlar istihdamı yatırımı etkilemez. Ülkemizde yaşanan durum tam da budur. Yani fiyat artışıdır. Bugüne kadar tüm ülkelerde geçerli tek enflasyonla mücadele örneği görülmemiştir. Cari açığı olup da enflasyon yaşamayan ABD gibi ülkelerin sorun yaşamamasının nedeni paralarının rezerv olmasıdır. Geçmişte 1929, 2008 büyük krizlerini yaşayan küresel ekonomi yeni sınamalar karşısında ciddi bocalama içindedir.

Gelişmiş ülkelerin parasal genişleme, küresel ekonominin işleyişini daha da bozdu. Araştırmalar, ABD'deki şirketlerin aldıkları kredilerin bırakın parasını faizlerini bile ödeyemeyeceklerini gösteriyor. Dünya borsalarındaki şişkinlik, basılan fazla paranın gidecek yer bulamamasından kaynaklanıyor.

'KARŞIMIZDAKİ BU TABLO BİZİ BİR TERCİHE ZORLAMIŞTIR'

Gelişmiş ülkelerin parasal genişleme, küresel ekonominin işleyişini daha da bozdu. Araştırmalar, ABD'deki şirketlerin aldıkları kredilerin bırakın parasını faizlerini bile ödeyemeyeceklerini gösteriyor. Dünya borsalarındaki şişkinlik, basılan fazla paranın gidecek yer bulamamasından kaynaklanıyor. Üretici fiyatları, enflasyonu, Çin'de %13,5, AB ortalaması %16,2'yi gördü. ABD'nin bir yandan aylık 15 milyarlık parasal daralma açıklarken diğer yandan 1,5 trilyonluk yatırıma izin vermesinin nedeni de işte bu durumdur. Çin'in de ciddi bir finansal genişleme politikasıyla parasını düşük tutmayı amaçlıyor. Karşımızdaki bu tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Her zaman ki gibi biz mücadeleyi tercih ettik.

'EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞINDAN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ'

Geçmişten beri her alanda olduğu gibi finansal kriz yönetiminde ciddi tecrübe sahibi ülke olarak dünyanın zor dönemden geçtiği dönemde fırsatlardan yararlanmakta kararlıyız. Ülkemizi eskiden hep yaptıkları gibi denklemin dışına itmek isteyenlerin, kur, faiz fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz aynı oyunu vesayetle mücadelede gördük. Sabrettik ve başardık. Biz aynı oyunu terör örgütleriyle mücadelede gördük. Karşı atağımızı yaptık başardık. Bu ekonomik kurtuluş savaşından da milletimizi zaferle çıkaracağız. 

Detaylar ekleniyor...

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları: 

Yorumlar