Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya'da iki şehidimiz var

Azerbaycan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'da iki askerimizin şehit olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'a hareketi öncesi konuştu. Rusya inkar etse de İdlib'teki hava saldırılarına Rus savaş uçaklarının destek verdiğini belirten Erdoğan, Libya'da iki şehidimiz olduğunu açıkladı.

Erdoğan, "Ülkemizin Azerbaycan'daki doğrudan yatırımlarına baktığımız zaman 11 milyar doları buluyor. Azerbaycan'ın ülkemizdeki yatırımlarının bu yıl sonuna kadar 20 milyar doları bulacağını düşünüyoruz." açıklaması yaptı.

"Türkiye-Rusya arasında yaşanan bir süreç var. En üst düzeyde görüşmeleri yapıyoruz" diyen Erdoğan, "İdlib'i süraatle çözmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Putin ile görüşme sonrasında sahada değişiklik oldu mu?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"ÖNCELİKLİ İDLİB'İ ÇÖZMEMİZ LAZIM"

-Yol haritasıyla ifademiz şu anda malum Türkiye-Rusya arasında gerek İdlib'de gerek Libya'da yaşanan bir süreç var. Öncelikli İdlib'i çözmemiz lazım. Bunu Sayın Putin ile en üst düzeyde ben görüşüyorum, aynı şekilde bakanlarımız ve istihbarat görüşmeleri oldu.

Bir bu işin Libya ayağı var. Rusya ile görüşmelerimiz var. Hafter denilen gayrimeşru kişilik var. Abu Dabu yönetimi yanında. Maalesef Rusya'nın da orada Wagner diye bir güvenlik ekibi var. 2 bin 500 kişilik bir kuvvet. Parasal kaynağı abu Dabi yönetimi. Bunların değerlendirmesini Türkiye olarak Rusya ile yürütüyoruz. Sayın Putin ile görüşerek yol haritamızda ne gibi eksiklikler var değerlendiriyoruz. Rusya rejim güçlerine destek veriyor. Bunun tespitleri elimizde, inkar etseler de tespit bizde var.

4'LÜ ZİRVE KARARI

-Rusya'dan heyet yarın ülkemize gelecek. Bu hafta sonu yapılan görüşmelerle ilgili Macron ile Merkel ve Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Putin ile belirlediğimiz tarih 5 Mart'ta en kötü ihtimalle bir araya gelme söz konusu olabilir. Telefonun ötesine geçip yüzyüze görüşmeleri yapma söz konusu olacak. İstanbul veya Ankara olur, fark etmez.

Muhalefetin söylemleri beni ilgilendirmiyor. Libya'da 2 şehidimiz var.

Yorumlar