Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 aşamalı normalleşme planını açıkladı

Koronavirüs sebebi ile alınan tedbir kararları yavaş yavaş gevşetiliyor. Ülkemizde de pandeminin hafif seyretmeye başlaması normalleşme planlarını devreye soktu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye için 4 aşamalı normalleşme planını açıkladı. İşte, 4 aşamalı normalleşme planı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 aşamalı normalleşme planını açıkladı - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pandemi sonrası normalleşme süreciyle ilgili, “Tedbirleri hızlandırabiliriz de tekrar sıkabiliriz de, bu pandemi ile ilgili gelecek verilere bağlı” dedi. Seyahat kısıtlamasının kaldırıldığı il sayısının artırılmasının planlandığını belirten Erdoğan, “Vaka sayısının düştüğü illerde rahatlama olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 aşamalı normalleşme planını açıkladı - Sayfa 2

Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan MYK’da normalleşme süreci ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında hazırlanan 4 aşamalı eylem planı gündeme geldi. Toplantıda değerlendirilen 4 aşamalı plan şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 aşamalı normalleşme planını açıkladı - Sayfa 3

BERBER, AVM, MARKETLER PAZARTESİ
Normalleşmenin birinci aşamasında marketler, berberler, kuaförler ve AVM’ler belirli kısıtlamalar kapsamında açılacak. 11 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu’nda vaka sayısı az olan illerde kısıtlamanın kaldırılmasının gündeme gelmesi ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda bir karar alınması bekleniyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Zonguldak’ın ise seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı son iller olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 aşamalı normalleşme planını açıkladı - Sayfa 4

CAMİLER, KAFELER, PANDEMİ HASTANELERİ
İkinci aşamada sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması planlanıyor. 65 yaş için serbest gün sayısı artacak. Kafe ve lokantalar belli sınırlamalarla hizmet verecek.