Cumali İncesoy kimdir, nerelidir? Adanalı Deveciler kim?

Cumali İncesoy, Adana'da "Deveciler Grubu" olarak bilinen çetenin başı olmakla suçlanıyordu. Hakkında birçok cinayete azmettirmekten yakalama kararı bulunuyordu. Öncesinde ise Adana'nın yaptığı faaliyetlerle başta yerel basın olmak üzere son derece etkili olduğu biliniyor. Cumali incesoy kimdir?

Google Haberlere Abone ol
Cumali İncesoy kimdir, nerelidir? Adanalı çete

Cumali İncesoy kimdir sorusu Adana merkezli "Deveciler Çetesi"ne yönelik düzenlenen operasyon sonrasında merakla sorulmaya başlandı. Adana'da başta yerel basın olmak üzere birçok alanda etkili ve kontrol sahibi olduğu öğrenilen İncesoy'un çevresinde "iş adamı" olarak bilindiği öğrenildi. Ancak, hakkında birden fazla cinayet suçlamasıyla arama kararı olan İncesoy ve liderliğini yaptığı belirtilen "Deveciler Grubu"na yönelik operasyonda ortaya çıkanlar şaşırttı. KKTC'de yakalanarak Türkiye'ye getirilen Cumali İncesoy'un cinayet başta olmak üzere birçok suçlamayla hakim karşısına çıkması bekleniyor. Peki, Cumali İncesoy kimdir, nerelidir? Adanalı Deveciler kim?

CUMALİ İNCESOY KİMDİR?

Adana'nın köklü ailelerinden oldukları belirtilen "İncesoy" ailesinin "Taşa" ailesiyle bağlantılı olduğu belirtiliyor. Osmanlı döneminden bu yana Adana'da etkili olduğu belirtilen aile, il genelinde uzun yıllardır birçok alanda etkinliğini artırarak sürdürüyordu. Başta yerel basın olmak üzere Adana'da etkili bütün kurumlarda bağlantıları olduğu öğrenilen İncesoy, "iş insanları" unvanıyla varlığını sürdürüyordu. Cumali ve Faruk İncesoy isimli kardeşlerin "Deveciler Grubu"na liderlik ettiği Adana'da herkes tarafından biliniyordu. 

DEVECİLER ÇETESİNE OPERASYON

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı ve Adana Emniyet Müdürlüğü koordinesinde, liderliğini Cumali İncesoy'un "Deveciler" ismiyle bilinen çıkar amaçlı silahlı suç örgütüne yönelik yürütülen çalışmalarda; 4 ayrı eylemde 5 kişiyi tasarlayarak öldürme, kasten yaralama, nitelikli yağma gibi suçlara karıştıkları tespit edilen 46 şüphelinin yakalanması amacıyla Adana'da 44, İstanbul'da 1, Nevşehir'de 3, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 1 olmak üzere toplam 49 adrese yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Cumali İncesoy kimdir, nerelidir? Adanalı Deveciler kim?
Cumali İncesoy

 

Operasyonlarda; örgüt elebaşı Cumali İncesoy ve 2 örgüt üyesi KKTC'de olmak üzere toplam 40 şüpheli yakalandı. Operasyonlarda ayrıca; 2 kaleşnikof, 3 Uzi otomatik tabanca, 33 tabanca, 7 av tüfeği,3.86 gram esrar, 1 adet sahte kimlik ve JAMMER cihazı ele geçirildi.

BAKAN SOYLU'DAN DEVECİLER GRUBU AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Deveciler Çetesine yönelik operasyonla ilgili olarak, "Adana İl Emniyet Müdürlüğümüzün uzun süreli takibi sonucu; Adana, İstanbul, Nevşehir ve KKTC'de toplam 49 adrese eş zamanlı yapılan operasyonda, Deveciler Organize Suç Örgütü çökertildi. Örgüt lideri, 2 örgüt üyesi ve 40 şüpheli yakalandı. Kahraman Polislerimize tebrikler." dedi. 

ATATÜRKÇÜ ÇETE REİSİ

Cumali İncesoy'un çevresinde, "Atatürkçü iş insanı" olarak bilindiği ortaya çıktı. En son 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yayınladığı bir mesajında, "Cumali İncesoy " Tam 99 Yıldır Atamızın Açtığı Yolda Tüm Gücümüzle Çalışıyoruz." ifadelerini kullanmıştı. 

İncesoy'un Atatürk vurgulu mesajının diğer kısmı şöyle: 

Bizler Adana Devecileri Olarak, Tam 99 Yıldır Atamızın Açtığı Yolda Cumhuriyetimizi Koruyacak ve Yaşatacak Gençlerimizi Yetiştirmek İçin Tüm Gücümüzle Çalışıyoruz. Yapı Taşımız Atatürk İlkeleri, Işığımız Eğitimdir. Yolumuz Uygarlık Yoludur, Hedefimiz İleri ve Daima İleridir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 99. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

İncesoy'un milli bayramlarda yerel basına destek mahiyetinde ilanlar verdiği de gelen bilgiler arasında bulunuyor. 

Cumali İncesoy kimdir, nerelidir? Adanalı Deveciler kim?
Cumali İncesoy

 

İncesoy ile ilgili olarak en son bir yerel gazetecinin kaleme aldığı yazı, ailenin Adana'da ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor. 

İşte o yazıdan bazı kısımlar: 

“DEVECİLER AİLESİNİ” Adana’da tanımayan yoktur. Adana’nın tarihine, belki Osmanlılardan önce adını yazdırmış bir aile, bir topluluk, bir büyük sülale…

Benim de geçmişte Deveciler ailesinden; Ağabeylerim, arkadaşlarım ve dostlarım olmuştu. Bunlardan en önemlisi, Rahmetli OSMAN TAŞA, HASAN TAŞA ve yaşayan TURGUT TAŞA.
Birinci ve üçüncü kitaplarımda Osman Taşa’nın çok güzel anıları vardır. Rahmetli Adana’da çok güzel bir hayat yaşamış ve bunları çok güzel anlatırdı.

Geçenlerde, Divan oteldeki bir toplantı için davet aldık ve: DEVECİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ’NÜN bir Basın toplantısına katıldık…

CUMALİ İNCESOY ve FARUK İNCESOY; Kardeşleri, yeğenleri ve kuzenler olarak çok özel ve örnek bir Basın toplantısı düzenlemişlerdi. Adeta, Adana ve Adanalı ile kucaklaşma ve bence. Aslında bu kente sahip çıkma toplantısıydı o günkü birliktelik. Samimi, içten ve kalite doluydu o toplantı.

Zaten Adana yerel basın mensupları da oldukça ilgiliydiler bu davete. Kalabalık bir gazeteciler grubu katılmış ve bu ailenin Adana’ ya sahiplenmesini ilgi, özlem ve sevgiyle karşılamışlardı.

Gazeteci MUSTAFA AKKÖSE’ nin organize ettiği bu toplantı, düzenleme ve organizasyon olarak mükemmeldi ve bu değerli genç emekli gazetecimize ve dostumuza da teşekkürler…
Başkan FARUK İNCESOY’ un açış konuşmasından sonra, söz verdiği onursal Başkan CUMALİ İNCESOY özetle;

“DEVECİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜNÜ” Neden kurdular ve neden buradalar konulu güzel, duygusal ve akıcı bir konuşma ile o günü anlatarak, Adana’da insanları ve DEVECİ Ailesini bir araya getirmenin önemini anlattı.

İlgi duydukları birçok konulara değindi Cumali İncesoy: Adana’da yerel Basına gerekli önemin verileceği bir platform geliştireceklerini dile getirdi.

Katıldıkları bir hayli yoğun etkinlikleri dile getirdi, üst kimliklerinin Atatürkçülük olduğunun altını çizerek vurguladı.

Adananın tüm sorunlarının kendilerini ilgilendirdiğini, özenle anlatarak geniş bilgiler verdi katılımcı Basın mensuplarına.

DEVECİ SPOR KULÜBÜ olarak sadece sportif faaliyetlerle değil, aynı zamanda insanların sosyalleşmesi için kültürel etkinliklerimiz ile de bir araya geldik ve geleceğiz ve “BİZ” olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Diyerek sözlerini bitirdi Cumali İncesoy.

Bu yaşıma kadar Adana’ da böylesine toplumsal ve geniş kapsamlı bir güzel ve samimi bir toplantıya şahit olmamıştım. CUMALİ ve FARUK İNCESOY’ un şahsında ben, Tüm DEVECİ AİLESİNE teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum böyle bir yapılanmaya girdikleri için…

Bir Adanalı olarak bu konuşmaları ve görüşleri görmek, duymak gerçekten harika bir Kentlilik olsa gerek.

Bize yaşattıkları bu haz ve Kentlilik seviyesi ve sevgisi için çok büyük saygı duyuyorum DEVECİ AİLESİNE bir Adanalı olarak…

KAHVEHANE TARANMIŞ, 4 KİŞİYİ ÖLDÜRMÜŞLERDİ

İncesoy ailesinin Adana'daki vukuatlarından biri 2022 yılında gerçekleşen kanlı kahvehane baskınıydı. İddiaya göre 1998 yılında bir kahvehanede bıçaklanarak öldürülen Muhittin İncesoy'un intikamını almak için plan yapan aile bireyleri, topladıkları adamlarıyla bir köy kahvehanesini taradı. Kahvenade bulunanlardan 4 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı. 


 

Yorumlar