Coşkun Başbuğ kimdir, kaç yaşında?

Coşkun Başbuğ kimdir, kaç yaşında, nerelidir ve uzmanlık alanı nedir? Başbuğ neden gündeme geldi, hangi konularda demeç verdi? CNN Türk ekranlarındaki "Akıl Çemberi" programında yorumlarına sıklıkla başvurulan isimler arasında yer alıyor. İşte detaylar:

Google Haberlere Abone ol

Coşkun Başbuğ kimdir, kaç yaşında, nerelidir ve uzmanlık alanı nedir? Askerlikten hangi alandan emekli oldu, şimdilerde neler yapıyor? Son dönemlerde özellikle de CNN Türk ekranlarında Başak Şengül'ün sunumunu yaptığı Akıl Çemberi programında sıklıkla görüşlerine başvurulan yorumculardan biridir. Terörle mücadele, Doğu Akdeniz, Mavi Vatan, Karadeniz, Libya, Rusya ile ilişkiler gibi konularda görüşlerine başvurulan isimdir. Son olarak Türkiye'yi de yakından ilgilendiren Ukrayna krizi konusunda yapılan tartışmalarda görüşlerine başvurulan isim oldu. Peki, Coşkun Başbuğ kimdir, kaç yaşında, uzmanlık alanı nedir? İşte Emekli Albay Coşkun Başbuğ biyografisi:

Coşkun Başbuğ kimdir, kaç yaşında?

Aslen Ankaralı olan Coşkun Başbuğ Emekli Albay'dır. Uzmanlık alanı ise psikolojik harp ve istihbarat'tır. Başbuğ A Haber kanalında gündeme dair yorumlarda bulunuyor. 

İzmir'de ikamet eden Başbuğ Twitter hesabındaki profilinde kendisini şöyle tanımlıyor: Güvenlik ve Terör Uzmanı. Emekli İstihbarat Albay- Psikolojik Harp Uzmanı

ASKERİ CASUSLUK DAVASINDAN YARGILANDI

Coşkun Başbuğ, İzmir'deki "askeri casusluk" davasında örgüt lideri olarak yargılandı. Davada 2,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra beraat etti. 

Başvbuğ bu davadan beraat ettikten sonra, "Fetullahçı Terör Örgütü mensupları verdiğim mücadelede beni durdurabilmek için kadın, para her yolu denediler" demişti.

İŞ PARTİSİ VE DOĞU PERİNÇEK İLE BAĞLANTI İDDİALARI

Coşkun Başbuğ, askeri casusluk davasında yargılanırken, Doğu Perinçek'in genel başkanlığını yaptığı İşçi Partisi'ne bilgi sızdırmakla suçlanıyordu. İddiaya göre İşçi Partisi'nin binasına yapılan baskınlardan birinde Coşkun Başbuğ tarafından partiye sızdırıldığı ileri sürülen ve askeri bilgilerin yer aldığı bir CD bulunmuştu. Başbuğ bu durumu şöyle anlatıyor: 

Görev süremin tamamında örgüt tarafından her yerde ve her ortamda baskı ve taciz gördüm. FETÖ mensupları verdiğim mücadelede beni durdurabilmek için kadın, para her yolu denediler. Durduramayacaklarını anlayınca hakkımda yazdıkları sayısız ihbar mektupları ile yıldırmayı, başımı derde sokmayı denediler. Örgüt, kumpasların açılışını Ergenekon'dan çok önce benimle yaptı. FETÖ polisleri Ankara’da İşçi Partisi binasına göstermelik bir baskın yaptılar ve hesapta bu baskında benim görev yaptığım Ege Ordusu İstihbarat Başkanlığına ait bilgilerin olduğu sözde bir CD ele geçirdiler. CD üzerinde 'Binbaşı Coşkun Başbuğ' yazıyor, dolayısıyla 'Bu CD'yi sen verdin' diye hakkımda soruşturma yürüttüler.

COŞKUN BAŞBUĞ'DAN ÖNEMLİ TESPİTLER 

Terör ve Güvenlik Uzmanı, Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, Türkiye'de son günlerdeki darbe söylemlerinden, yaşanan yeni ekonomik saldırıya kadar güncel gelişmeleri Yeni Asır'a değerlendirdi. Türkiye'nin Siyonizm merkezli dış güçler ve içerideki uzantılarının nefret ve kutuplaştırma söylemleriyle adım adım iç savaşa sürüklenmek istendiğini öne süren Başbuğ, bu kesimlerin tek hedeflerinin ise hem içeride hem dışarıda oyunlarını bozan Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile onun yakın çevresi oduğuna dikkat çekti.

"IMF'YE ZORLUYORLAR"

Devletin bu söylemlerde bulunanlarla ilgili gerekli işlemleri yaparak muhataplarının önüne koyacağını ifade eden Başbuğ, Türk halkının bu oyunları görerek tavrını devlet ve milli çıkarlardan yana koyması çağrısında bulundu. Ülkemizin şu anda ekonomik terör saldırısıyla da karşı karşıya olduğunu ifade eden Başbuğ, "Biyolojik terör saldırısı olan korona virüsü ile ülkeleri IMF'ten borçlanmaya zorladılar. Birçok ülke bu borcu almak zorunda kaldı. Fakat Türkiye tuzağa düşmedi, iç dinamiklerle süreci başarıyla götürüyor. Burada emperyalist yapının hedefi ekonomik baskıyı artırarak Türkiye'yi iç savaş ortamına sürüklemek" diye konuştu. İşte Başbuğ'un açıklamaları:

"TEK HEDEFLERİ ERDOĞAN'I İKTİDARDAN İNDİRMEK"

Bütün hedef hem içeride, hem yakın coğrafyada oyunlarını bozan ve Türkiye'yi tam bağımsızlık çizgisine çeken Erdoğan'ı iktidardan indirmek. Bunun için ilk önce bir erken seçime gidilmesini istiyorlar. Ancak buradan sonuç alınamazsa Türkiye'yi kutuplaştırmak ve iç savaşa hazırlamak hedefleniyor. Bu nefret söylemleri, Diyanet İşleri Başkanı'na gösterilen tepkiler, diğer siyasi, askeri ve diplomatik konularda tamamen devletin aleyhine yapılan söylemler ve buna çanak tutan gazetecilerin hedefi bir iç savaş ortamı hazırlamak.

"Ekonomik saldırı ile yıkmaya çalışıyorlar"

Bakın korona virüs salgını ile ülkeleri IMF üzerinden borçlandırmak istediler. Buna direnen az sayıdaki ülkeden biri de Türkiye oldu. Dikkat edin o sözde emperyalizme karşı olan CHP ısrarla, "IMF'den borç almalıyız" diye diretiyor. Türkiye bu oyuna gelmiyor. Gelmediği için de bir ekonomik terör saldırısı başlattılar. Düşünüyorlar ki, bunda başarılı olurlarsa dolar patladı, pahalılık hortladı diye halk galeyana gelebilir. Erdoğan dolar ve faizde oyunları bozdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın daha önceki yıllardan Londra merkezli oyunlara karşı çok ciddi savunmaları var. Swap uygulamasının aslında temeli bu. Şimdi de Londra üzerinden oynanan oyuna dur denildi. Türkiye, ekonomik anlamda da bir terör saldırısı ile yüz yüze. Tüm bu saldırıların mutfağı Siyonizm.

Yorumlar