com.tr uzantılı alan adı alan aynı alan adının .com'unu alabiliyor mu, örnek bir dava TOGG.com oldu

com.tr uzantılı alan adı alan aynı alan adının .com'unu alabiliyor mu sorusu Türkiye'de uzun yıllardır tartışılan bir konu olarak duruyordu. TOGG tarafından açılan dava ise bu konuda açık bir içtihat oldu. TOGG, yıllar önce başkası tarafından alınan .com'u almaya çalıştı ama haksız bulundu.

Google Haberlere Abone ol

com.tr uzantılı alan adı alan aynı alan adının .com'unu alabiliyor mu, örnek bir dava TOGG.com oldu. TOGG yerli araba markası, com.tr uzantılı alan adını alıp tescilledikten sonra .com uzantılı alan adını da almak istedi. Ancak .com uzantılı alan adı 5 yıl önce başkası tarafından alınmıştı. TOGG ise bu durumu kendi lehine kullanabileceğini belirterek tescil belgelerini de alarak WIPPO'da dava açtı. WIPO ise, 5 yıl önce alınan alan adının geri alınamayacağını, kişinin bu ismi herhangi bir kötü niyetle almadığını; tam tersine TOGG'un girişiminin kötü niyetli olduğu kanaatine vardı. Özetlemek gerekirsi; sonradan alınan bir .com.tr uzantılı alan adının .com'unu almaya kalkışmak bir tür "ayıp" olarak kaşılanabiliyor. 

TOGG 'togg.com' alan adını kullanamayacak. Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilmeye başlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 27 Aralık 2019’da tanıtılan TOGG’un CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobilde TOGG ismi ile devam edeceklerini açıklamıştı.

Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın "yüzde 51 yerli üretim" olarak açıkladığı TOGG’un ABD'de adaşı olduğu ortaya çıktı. Türkiye “The Office of George Gould” adıyla 2001 yılında Amerikalı George Gould tarafından kurulan yazılım şirketinden internet alan adını almak için Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü’nde (WIPO) dava açtı.

Milli Gazete'de yer alan habere göre, 16 Temmuz 2018’de “togg.com.tr” alan adını tescilleyen Türkiye, uluslararası alanda kullanmak için “togg.com” alan adını almak istedi. “togg.com”un NameCheap’ta kayıtlı Amerikalı George Gould’a ait olduğunu öğrenen Türkiye, Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) başvurdu.

Türkiye başvuruda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı TOGG tanıtım lansmanının dünya çapında duyulduğu, 28 Haziran 2018’de kurulan “Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG)” ve “TOGG TURKISH AUTOMOBILE INITIATIVE GROUP” adıyla iki ismi 8 Mart 2019’da, Türk Patent Kurumu’nun da 21 Ocak 2021’de “TOGG” kısaltmasını tescillediğini belirtti. Amerikalı şirketin bunları bilerek art niyet içinde olduğu gerekçesiyle “togg.com”un kendilerine verilmesini istedi.

MAHKEME TOGG'U KÖTÜ NİYETLİ BULDU

Alan adının TOGG kurulmadan en az 5 yıl önce alındığını belirten mahkeme ise Amerikalı George Gould’un menfaat için bu adı elinde tuttuğu gerekçesine olumsuz yanıt verdi. Türkiye’yi “ters alan adı ele geçirme” kötü niyetli şikâyetiyle suçlayan mahkeme, Türkiye’nin ihtilaflı alan adının zaten kayıtlı olduğunu bilmesi gerektiğine hükmetti. Bu nedenle Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü (WIPO) Türkiye’nin şikayetini reddetti.

WIPO’nun kararıyla Türkiye, TOGG için uluslararası alanda “togg.com”u kullanma hakkını kaybetmiş oldu. Türkiye TOGG için, "togg.com.tr"yi kullanmaya devam edebilecek.

Türkiye'de şu ana kadar birçok firma ya da kişi, com.tr uzantılı alan adını aldıktan sonra WIPO'da dava açarak .com uzantılı aynı alan adını da satın almak istedi; ancak açılan bütün davalar reddedildi.

Davaların kazanılabilmesi için, .com.tr isimli alan adının daha önce alınmış olması, alınmak istenen .com uzantısının gerçekten kötü niyetle açılmış olması ve bilinen bir markayı taklit ediyor olması gerekiyor. 


 

Yorumlar