Doğum parası, çocuk yardımı için nereye, nasıl başvurulur?

Yeni doğum yapan annelere devlet ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 Türk Lirası yardım ödemesinde bulunuyor. Peki Doğum Yardımı ya da Çocuk Parası için başvuru nasıl yapılır?

Doğum parası, çocuk yardımı için nereye, nasıl başvurulur?
15 Nisan 2019 Pazartesi 08:20

Sonhaberler.com | Haber Merkezi

Yeni bebek sahibi olan aileler de dahil olmak üzere yeni doğan her çocuk için devlet tarafından Doğum Yardımı ya da Çocuk Parası veriliyor. Peki Doğum yardımı ya da Çocuk Parası için başvuru nasıl yapılıyor. İşte detaylar: 

Yeni doğum yapan annelerin Aile ve Sosyal Politikalar Pakanlığı'nın ilgili birimlerine başvuru yapmaları halinde doğum yardımı ya da çocuk parası almaları mümkün oluyor. 

DOĞUM YARDIMI İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Doğum yardımı ya da çocuk parası için devlet tarafından öne sürülen herhangi bir şart bulunmuyor. Yeni doğum yapan annenin zengin ya da fakir olduğuna, çalışıp çalışmadığına bakılmıyor. Doğum yapan annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması yetiyor. 

BAŞVURU NEREYE YAPILIYOR

Doğum yardımı almak isteyen anneler başvuruyu bizzat ya da eşleri yapmak zorunda. Başvurular Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlükleri ile Sosyal Hizmet Birimleri'ne yapılıyor. Başvuru için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan dilekçe örneğini BURADAN indererek doldurmak ve imzamalak gerekiyor. Başvuru dilekçesini imzalayan anneler, başvuruyu PTT aracılığıyla iadeli taahhütlü ya da kargo ile ilgili birimlere gönderebilirler. 

İndirilen başvuru dilekçesindeki boşluklar eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra imzalanması gerekiyor. 

YURT DIŞINDA YAŞAYANLAR NE YAPMALI?

Yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. 

KAMUDA ÇALIŞANLAR NASIL BAŞVURU YAPACAKLAR?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Detaylı bilgi için ücretsiz olarak Alo 144 Sosyal Yardım Hattından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden bilgi alınabilir.

DOĞUM PARASI İÇİN GEREKLİ BAŞVURU DİLEKÇESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×