Mavi Balina oynayan 14 yaşındaki kız intihar etti

Van'da 14 yaşındaki bir kız çocuğu Mavi Balina oyununu oynadıktan sonra kendini kale duvarlarından atarak intihar etti.

Mavi Balina oynayan 14 yaşındaki kız intihar etti
03 Nisan 2019 Çarşamba 19:41

Van Tuşba'da bir kız çocuğu, "mavi balina" adlı internet tuzağı nedeniyle intihar etti. Olayı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman Çohaz yazılı açıklama ile duyurdu.  Dün Tuşba'ya bağlı Akköprü Mahallesi'nde yaşayan 14-15 yaşlarındaki 5 kız çocuğu piknik yapmak amacıyla Akköprü Tepesi'ne çıktı. Çocuklardan Sevda Elaçmaz tepeden atlayarak yaşamına son verdi. Haberi alan çocukların yakınları ile Emniyet Müdürlüğü ekipleri diğer çocukların kendilerine zarar vermesini önledi.

Abdurrahman Çohaz, soruşturma kapsamında, kurtarılan çocukların il müdürlüğü görevlilerinin refakatinde Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi görevlilerince ifadelerinin alındığını bildirdi. Ölüm olayının emniyet ve savcılık araştırması sonucunda 'mavi balina' adlı internet tuzağı nedeniyle meydana geldiği belirtildi. Savcılık değerlendirmesi sonucunda 3 kız çocuğunun il müdürlüğüne bağlı ilk kabul birimine gönderilmesine karar verildiğini belirten Çohaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Vefat eden kız çocuğu bugün toprağa verilmiştir. Ülkemizde zaman zaman meydana gelen bu üzücü olayların önüne geçmek için ailelerin çocuklarına sahip çıkarak, dünya ve dini eğitimlerini yaptırmaları, medyadaki sakıncalı sitelerden ve bu tür oyunlardan uzak durmalarını sağlamaları gerekmektedir." 

VAN VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada da Akköprü Mahallesi'nde bulunan yüksek kayalıklardan 14 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi bir çocuğun atlayarak intihar ettiği hatırlatıldı.

Yakınlarında aynı eylemi gerçekleştirme ihtimali bulunan çocukların olup olmadığının tespiti için polis helikopteriyle tespit çalışmaları başlatıldığı aktarılan açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan araştırmada çocuğu intihara sürükleyen faktörün "mavi balina" isimli sanal oyun olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tahkikatı derinleştiren Çocuk Şube Müdürlüğü görevlileri, aynı oyunu oynayan 7 çocuğu tespit ederek istenmeyen olası vakaların oluşumunu engelledi. Konu hakkında uzman görevlilerden de faydalanarak çocukların korunma altına alınması için gerekli tüm kurumlar harekete geçirildi. Benzeri üzücü hadiselerin yaşanmaması için ailelere önemli görevler düşüyor. Çocukların davranışlarında farklılıklar, anormal davranışlar, yalnız kalma isteklerini gören ailelerin zaman geçirmeden Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi görevlileriyle iletişime geçmeleri önem taşımaktadır."

MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?

Blue Whale (Mavi Balina) adlı internet tuzağı Rusya'da bir psikoloji öğrencisi geliştirdi. Karşı taraftaki kişi 50 talimat vererek tuzağa düşürdüklerinden bunları yerine getirmelerini istiyor. Talimatlar arasında kendine acı verme, korku filmi izleme gibi şeyler var. Tuzağın son aşamasında da oyuncunun intihar etmesi isteniyor.


Etiketler; #Mavi Balina #van

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×