Çin'den Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çinli otomobil üreticisi BYD arasında yapılan anlaşma, Türkiye'ye 27 yıl sonra ilk doğrudan otomotiv yatırımını getirdi.

Google Haberlere Abone ol
Çin'den Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım

Türkiye, otomotiv sektöründe 27 yıl aradan sonra Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında yapılan anlaşma ile yeni bir yatırım alıyor. Bu anlaşma ile 1 milyar dolarlık yatırımla kurulacak fabrika, yıllık 150 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak.

ANLAŞMA TÖRENİ DOLMABAHÇE'DE GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olan Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye'de yatırıma yönelik imzalanan anlaşma törenine katıldı. Tören, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Kabulün ardından Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye'de yatırım yapmasına yönelik anlaşma imzalandı.

TÖRENDE HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yer aldığı törende, anlaşmayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu imzaladı. İmza töreninin ardından katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.

BYD, 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMLA YILDA 150 BİN OTOMOBİL ÜRETECEK

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yapılan anlaşma çerçevesinde BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ve Ar-Ge merkezi kurması öngörülüyor. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5.000 kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması planlanıyor.

İTHALAT VERGİSİ MUAFİYETİ

Geçen ay Çinli otomobillere yüzde 40 ek ithalat vergisi getirildi. Ancak sonrasında çıkarılan karar ile yatırım teşvik belgesi alan şirketler bu vergiden muaf tutuldu. Böylece Çin menşeli otomobil ithalatında gümrük muafiyeti sağlanmış oldu.

ÇİNLİ SWM MOTOR DA ÜRETİM İÇİN BAŞVURDU

BYD'nin ardından, bir başka Çinli üretici olan SWM Motor da Türkiye'de üretim için başvuruda bulundu. Şirketten yapılan açıklamada, "Şu anda yıllık 50 binden fazla araç üretim kapasitesine sahip bir üretim tesisi üzerinde çalışıyoruz." denildi.

Türkiye otomotiv sektöründe uzun bir aradan sonra doğrudan yatırımla yeniden canlanıyor. Çinli firmaların Türkiye'ye olan ilgisi, sektörün geleceği için umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu yatırımlar, ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlarken, istihdam imkanlarını da artıracak.

Yorumlar