Çin Ekonomik Çalışma Konferansı tamamlandı

Çin'de merkezi hükümetin Ekonomik Çalışma Konferansı tamamlandı

Google Haberlere Abone ol
Çin Ekonomik Çalışma Konferansı tamamlandı

Çin'de merkezi hükümetin yıllık Ekonomik Çalışma Konferansının tamamlandığı bildirildi.

Xinhua'nın haberine göre, iki gün süren toplantıda Devlet Başkanı ve Komünist Parti Genel Sekreteri Şi Cinping ile hükümet ve parti ileri gelenleri, bu yılki ekonomik durumu ve gelecek yıla ilişkin politikaları ele aldı.

Çin'de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi ile ülkeyi yöneten Komünist Parti'nin Merkez Komitesinin her yıl aralıkta düzenlediği basına kapalı toplantı, ekonomi politikasının şekillenmesi açısından kritik önem taşıyor.

Bu yılki toplantı, Kovid-19 kısıtlamalarının faaliyetleri sekteye uğratması ve dış koşulların da kötüleşmesi nedeniyle ekonominin gidişatının kırılgan olduğu kritik bir dönemde yapıldı.

Toplantının sonuçları ile ilgili henüz açıklama yapılmazken, hayatın akışını ve ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan katı Kovid-19 tedbirlerinin terk edilmesine yönelik yeni yaklaşım doğrultusunda toparlanmayı ve büyümeyi teşvik edici politikaların duyurulması bekleniyor.

Çin'de baharda başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusa sahip, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan şehirlerindeki Kovid-19 kısıtlamalarının ekonomi üzerindeki etkisi belirgin şekilde hissedilmişti. Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, Kovid-19 salgınının ilk aylarından bu yana en düşük seviyelere gerilemişti.

Omicron'un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda ülkede vaka sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın tedbirlerinin devam etmesi, imalat ve hizmetler sektöründe, ihracat ve ithalatta kayıplara yol açmış, işsizlik artmıştı.

Öncü göstergeler, ekonomik toparlanmanın dalgalı seyrettiğini gösterirken, hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü büyüme hedefine ulaşıp ulaşamayacağı belirsizliğini sürdürüyor. Büyüme oranı ilk üç çeyrekte yüzde 3'te kalmıştı.

Yorumlar