Cilt lekeleri için maske önerileri

Cilt lekeleri için maske, cilt lekelerinden kurtulmanın yolları, cilt lekeleri ile nasıl baş edilir? İşte sizler için en güzel cilt maskeleri:

Google Haberlere Abone ol
Cilt lekeleri için maske önerileri

Cilt lekeleri kişiyi çok rahatsız eden bir durumdur. Sivilce izleri , güneş lekeleri , yara izleri gibi yüzünüzde oluşan cilt lekelerine karşı evde kolayca uygulayacağınız maskeler hazırlayarak bu izlerden kurtulabilirsiniz.

ÇİLEK PÜRESİ MASKESİ NASIL YAPILIR?

Cilt maskeleri için önerilen yöntemlerden biri de çilek püresi maskesidir. Çilek püresi maskesiyle cildinizi güzelleştirebilirsiniz. 

Çilek maskesi için gerekli olan malzemeler şöyle:

- 2 orta büyüklükte çilek

- 1 çay kaşığı bira mayası

- 1 yemek kaşığı lavanta yağı


Hazırlanışı:

- Malzemeleri bir kabın içerisine koyun ve krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

- Hazırlanılan bu karışımı yüz ve boyun yüz bölgenize uygulayın.

-  Ancak karışımın göz ve dudaklarınıza gelmemesine dikkat edebilirsiniz.

- Karışımı uyguladıktan 15 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

- Bu maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz.

SALATALIK MASKESİ YAPILIŞI TARİFİ

Salatalık maskesi halk arasında en çok bilinen ve yaygın bir maske türüdür. Cildi ferahlatan, güzelleştiren maskelerden biridir. 

Salatalık maskesi için gerekli olan malzemeler ise şöyle:

- 1 adet salatalık

- 1 çay kaşığı yoğurt

- 1 bardak yulaf ezmesi

Salatalık maskesi hazırlanışı:

- Salatalığı bir kabın içerisine rendeleyin.

- Kıvamının biraz koyulaşmasını sağlamak için yoğurdu ekleyin ve ardından yulaf ezmesini de katarak karıştırmaya devam edin.

- Elde ettiğiniz karışımı özellikle lekeli bölgelere iyice yedirerek sürün.

- 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

- Haftada bir defa uyguladığınızda etkisini kısa sürede hissedeceksiniz.

HAVUŞ MASKESİ NASIL YAPILIR?

Yine en yaygın bilenen maske türlerinden biridir. Cildizini güzelleştirmenin yollardan biri olan havuç maskesi ferah ve tazelenmiş bir cilde kavuşabilirsiniz. 

Havuç maskesi çin gerekli olan malzemeler:

- 1 kase havuç püresi,

- durulamak için süt

Havuç maskesi hazırlanışı ve tarifi:

- Haşlanmış havuçları 1 kase püre olacak şekilde püre haline getirin.

- Elde ettiğiniz püreyi yüzünüze kalın bir tabaka şeklinde sürün ve 20 dakika boyunca bekletin.

- Daha sonra soğuk süt ile yüzünüzü püreden arındırın ve ardından soğuk su ile durulayın.

- Bu maske ciltteki sivilce izlerine karşı ve yüzdeki oluşan çukurlanmalara karşı çok etkilidir.

LEKELİ CİLTLER İÇİN MASKE TAVSİYELERİ

Ciltleri lekeli olanlar için daha farklı maske önerilerinde bulunabiliriz.

Örneğin:

BAL VE LİMON MASKESİ

Bal en doğal nemlendiricilerden biridir. Vitamin bakımından da oldukça zengin içeriği olan balı doğal maskelerin çoğunda kullanırız. Limon ise asitli yapısı ile lekelere çözüm üretir. 

Bal ve limon maskesi için oran ise 2'ye 1 dir yani 2 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon. Bu oranı ihtiyacınıza göre arttırıp azaltabilirsiniz.

Her ikisni karıştırıp lekeli cilde kalıp şeklinde sürün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile bolca durulayın maske sonrası cilde nemlendirici uygulayabilirsiniz. Haftada bir kez uygulanması uygundur.

BAL VE TARÇIN MASKESİ

Bal ve tarçının antibakteriyel özelliği ciltteki sorunları ortadan kaldırır. Özellikle sivilce sorunu yaşıyorsanız bu muhteşem ikiliyi denemelisiniz. 

Oranı: 2'ye 1 aynen bal ve limon maskesinde olduğu gibi maskenizi hazırlyarak uygulayabilirsiniz. Bekleme süresi ise 10 dakika yeterlidir. ardından bol ılık su ile durulayıp nemlendirin.

BAL VE ÇİLEK MASKESİ

4-5 tane çilek ve 1 tatlı kaşığı kadar balı karıştırarak hazırlayabileceğiniz bu maske çileğin asidik içeriği sayesinde özellikle güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlar. Ciltte bekleme süresi yaklaşık 20 dakika. Ardından bol su ile durulayın ve nemlendirin. Haftada bir ya da 2 kez kullanılabilir.

KARPUZ VE PİRİNÇ MASKESİ

Bu maskeyi hazırlamak için tek ihtiyacınız olan. 2 dilim karpuz ve 1 yemek kaşığı pirinç. Akşamdan maskenizi hazırlayıp buzdolabında dinlendirmelisiniz. 2 dilim karpuz iyice püre haline getirilir, içine 1 yemek kaşığı pirinç eklenir ve kabın ağzı kapatılırak buzdolabında bir gece bekletilir.

Ardından yüze kalıp halinde sürülür ve 15-20 dakika kadar bekletilerek durulanır ardından cilt nemlendirilir.

SİRKE MASKESİ

Oranı: 1'e 1 

Herhangi bir öçek ile ölçtüğünüz sirke ve bir o kadar da suyu karıştırarak etkili bir cilt lekesi toniği hazırlayabilirsiniz. Pamuk yardımı ile cildinizi tamponlayarak uygulayabilirsiniz. Bekleme süresi; 10 dakika. Ardından su ile durulayın.

KARBONAT, LİMON VE ZEYTİNYAĞI MASKESİ

Güneş lekeleri için muhteşem çözüm. 1 tatlı kaşığı karbonat, 4damla limon suyu bir tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılarak cilde ince bir tabaka halinde sürülür. 5 dakika ciltte bekletilir saha sonra peeling yapar gibi cild ölü deriden temizlenir. Ardında durulanır. Bu maske cilt rengini açarak, lekelerden arındırır. 

Çağla Şikel de zeytinyağı, limon ve karbonat kullanarak cilt lekelerini temizlediğini söylemişti. 

İşte Şikel'in o açıklaması:

 

CİLDİNİZİN RENGİNİ AÇAN MASKE

Öncelikle hazırlayacağımız doğal tonik ile cilt gözeneklerinin açılması sağlanır. 1 Tatlı kaşığı gülsuyu ve 1 tatlı kaşığı süt karıştırılarak tonik hazırlanır. Pamuk yardımı ile cilde uygulanır.

İkinci Aşama: Domates ve pirinç unu ile hazırlanan renk açıcı maske.

Domates ortadan ikiye kesilir ve üzerine bir kaşığı pirinç unu serilir. Domates direk bu şekilde cilde ileri geri sürtülerek uygulanır. Her seferinde üzerindeki pirinç unu yenilenebilir. Bu şekilde tüm cilt temizlenerek bu karışımın cildin alt kısımlarına ulaşması sağlanır. Ardından domates ile sürtünmeden kaynaklı maskemsi kıvam alan pirinç unu cilde ince bir tabaka halinde sürülür ve 5 dakika beklenir. Ardından durulanır. Durulama işleminden sonra nemelendirici ile nemlendirilir. Bu maske hafta içi hergün 7 gün boyu uygulanmalıdır.  Bir hafta sonunda renginizin açıldığını göreceksiniz.

BEBEK GİBİ BİR CİLDİNİZ OLSUN İSTER MİYDİNİZ

1 tatlı kaşığı sumak, 1 yemek kaşığı maden suyu karıştırılarak 10 dakika bekletilir. Diğer tarafta 2 tatlı kaşığı beyaz kil bi kaba alınır, ardından içine 1 çay kaşığı silme türk kahvesi karıştırılır diğer tarafta bekelttiğimiz sumak ve maden suyu karışımı ilave edilir. Karıştırılarak maske kıvamına getirilir. Kalın bir kıvam alan maske cilde tabaka halinde sürülür. Kuruyana kadar beklenir. Ardından tarifini vereceğimiz doğal tonik tarifi cilde uygulanır. Maske karışımı her seferinde taze hazrılanmalıdır.

TONİK İÇİN

Çay bardağının 6/1'i kadar gülsuyu ve 6/1 i kadar elma sirkesi karıştırılır. Leke olan bölgeye hafif vurgulayarak uygulanır. Hazırlanan bu karışım bir hafta buzdolabında bekletilir.

YUMURTA KABUĞU MUCİZESİ 

Serap Kunak, içerisinde yoğurt, karbonat, yumurta tozu ve limon suyu olan leke giderici karışım tarifini izleyicilerle paylaştı. Kunak, karışımı lekeye sürüp kuruduktan sonra yıkanması gerektiğini söyledi. 

DİKKAT! CİLDİNİZİ DAHA DA KÖTÜLEŞTİREBİLİRSİNİZ

Cilt maskesi yaptıktan sonra mutlaka uymanız gereken kurallar var. Bu kurallara uymazsanız cildinizi daha da kötüleştirebilirsiniz. Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, maske kullanırken cilt problemlerinin önüne geçmek için önerilerini 9 başlıkta sıraladı.

1- "Özellikle akneye meyilli ciltlerde maske öncesi ve maske sonrası temizlik çok önemlidir. İyi bir temizlik gözeneklerin daha uzun süre açık kalmasına ve uzun süre maske kullanımına bağlı oluşabilecek cilt problemlerinin azalmasına imkân sağlar. Temizleyici seçerken cildinize uygun bir ürün tercih edin. Kuru ciltli bireylerde daha nazik temizleyiciler tercih edilirken, daha yağlı ciltli bireylerde daha güçlü temizleyiciler tercih edilmelidir."

2- "Temizleme işleminden hemen sonra cildinize kullanacağınız uygun bir nemlendirici, kızarıklık gibi cilt problemlerinizin önüne geçebilir. Yağlı ciltlerde daha çok su bazlı, kuru ciltlerde daha çok yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilir. Nemlendirici seçerken aldığınız ürünün ‘non komedojenik’ olmasına özen gösterin."

3- "Maske altında dudak bölgesi de sık kuruyabilir ve bu dönemde kuruluk ortaya çıkabilir. Bu bölgeye vazelin ya da dudak bölgesi için önerilen güçlü nemlendiriciler kullanmak bu problemlerin önüne geçecektir. Dudak için kullandığınız ürünleri diğer deri kısımlarına taşırmamaya özen gösterin, bu bölge için kullanılan ürünler çevre deride akneyi arttırabilir."

4- "Maske altına uygulanan makyaj ürünleri porları kapatıp, akne probleminizi arttırabilir. Zorunlu hallerde non komedojenik ürünler tercih edin."

5- "Özellikle cildimizin hassas olduğu bu dönemde kimyasal peeling, soyucu ajanlar, tahriş edici ajanları daha önceden hiç kullanmadıysanız tercih etmeyin. Öncesinde kullanıyorsanız da kullanım sıklığınızı ve kullandığınız miktarı değiştirmeyin."

6- "Pandemi sürecinde kullandığımız maske rahat olmalı, en az iki katlı olmalı ve iç kısmı pamuklu olmalıdır. Maskede kullanılan materyalde nefes alabilir olmalıdır. Uygun olmayan dar maske tercihi özellikle kulak arkası kısımda tahrişi arttırabilir ve cilt problemlerine sebep olabilir. Polyester, naylon gibi materyallerden yapılmış maskelerin cilde temas etiği yerlerde yine tahriş gözlenebilir, akne gibi cilt problemlerini arttırabilir."

7- "Ev içi, araba gibi yalnız kaldığınız durumlarda özellikle ellerinizi yıkadıktan sonra her 4 saatte bir maskenizi çıkartıp cildinizin nefes almasına izin verin."

8- "Tek kullanımlık olmayan bez maskeleri her kullanımdan önce yıkamak maskenin iç yüzünde biriken ölü hücreleri ve fazla yağı temizler. Cildinize zararlı olabilecek bu maddelerin temizlenmesi, cilt problemlerinizi artırmasını engeller. Maskenizi temizlerken mutlaka sıcak su tercih edin. Hipoalerjenik deterjan kullanımına özen gösterin."

9 "Herhangi bir deri probleminiz için size önerilen neyse, bunları bu süreçte de uygulamaya devam edin, tedavilerinizi aksatmayın."

 

Yorumlar