CHP'nin kalesinde 'kayyum istiyoruz' sloganları

CHP'li Adalar Belediyesi'nde halk belediye önünde toplanarak, "Kayyum istiyoruz, belediye yönetimi istifa" sloganları attı.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul'un Adalar ilçesinde akülü araçların kullanımının yasaklanması tepkilere neden oldu. Büyükada'da yaşayanlar, Adalar Belediyesi önünde toplanarak yarın uygulanmaya başlayacak olan yasağa karşı çıkarak belediye yönetimini istifaya çağırdı, belediyeye kayyum atanmasını istedi.

İlk olarak Adalar Belediyesi İlçe Meclis Toplantısı'na gelen Adalılar, toplantıda Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik konuşmasını yaparken tepki gösterdi. Tartışmanın çıktığı toplantıda Adalılar, alkışlar ve bina girişinde bulunan turnikelere vurarak toplantı salonunu terk etti. Belediye binası önünde toplanan Adalılar, "Ada'ya kayyım istiyoruz, başkan istifa" sloganları attı.

Adalı Şerife Balat karara tepki göstererek, "Akülü araç kullanmak benim hakkım. Ben Adalıyım. Adalet istiyorum. Araçla çocukları günde 10 defa okula çıkarıyorum. Akülü aracımın kaldırılmasını istemiyorum. Adada adalet istiyorum. Bugün ilçe meclisinde akülü araçları tartışmamız gerekirken, işi partiye döktüler. Biz buraya parti konuşmaya gelmedik. Akülü araç konuşmaya geldik" dedi.

Okul için servis talep eden ada Balat, "Bu şekilde devam ederse bugünden itibaren çocukları okula göndermeyeceğim. Okul, 45 dakika uzaklıkta" diye konuştu. Ada sakini Sabriye Yıldırım ise "Bugüne kadar akülü aracıma hiç şarj almadım. Çünkü hiç ihtiyaç duymadım. Sadece çocuklarım okula başladığı için aldım. Belediye okullar için servis aracı koymuyor" ifadelerini kullandı.

Hilal Olcay ise, "Biz burada Adalılar olarak yaşıyoruz. Bize kimse bir şey sormuyor. Oturduğun masadan karar veriyor. İçeride siyaset yapılıyor. Biz buraya çözüm için geldik. Yarın akülü arabamda geceleyeceğim" dedi. Sultan Gülyar, "Belediye bu araçlara ilk önce plaka verdi. Bu plakaların bedeli olarak da bin 500 lira para aldı. Ve bu parayı bağış adı altında aldılar. Madem böyle bir şey vardı belediye neden plaka dağıttı. Biz Adalılar adanın yüksek yerlerinde oturuyoruz. Biz bu akülü araçlara ihtiyacı olan kişileriz. Bizim Adalılar olarak acilen araçlarımız hakkında verilen kararın geri çekilmesini istiyoruz. Yarın aracımı kapımın önüne koyacağım ve hakkımı hukuki yollarla arayacağım" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Adalar ilçesinde faytonlar kaldırılmış bununla birlikte akülü araç kullanımı yaygınlaşmıştı. 3 Haziran 2021 tarihli Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) kararı ilçede akülü araçların da kaldırılması kararı alınmıştı. Gerekçe olarak ise hız sınırının aşılarak kazalara sebebiyet verilmesi ve araçların yayaların geçiş güzergahlarına park edilmesi gösterilmişti.

Engelliler için özel tahsis edilmiş, manuel ya da elektrikli araçlar bu yönerge kapsamı dışında tutuldu.

Yorumlar