CHP'nin Kanal İstanbul başvurusuna AYM'den cevap

Son Dakika: Anayasa Mahkemesi, Kanal İstanbul projesinin iptali için açılan davayı reddetti. CHP, Kanal İstanbul projesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Google Haberlere Abone ol

Anayasa Mahkemesi, Kanal İstanbul projesinin yap işlet devret modeliyle yapılmasını öngören pojesinin iptali için açılan davada "ret" kararı verdi.

CHP, Kanal İstanbul projesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenleme, TBMM Genel Kurulu'nda 26 Temmuz 2018'de kabul edilmişti.

CHP de düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle AYM'ye başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi yapılan bu başvuruyu reddederek Kanal İstanbul'un yap-işlet-devret modeli ile yapılmasının önünü açtı.

Torba kanunla 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun'un kapsamını içeren 2. maddesine "Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri" ibaresi eklenerek, madde, "Bu Kanun, köprü, tünel, baraj, sulama, içme ve kullanma suyu, ..... Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinde .... öngörülen yapı ve tesislerin yaptırılması, işletilmesi ve devredilmesi konularında, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde sermaye şirketlerinin veya yabancı şirketlerin görevlendirilmesine ilişkin usul ve esasları kapsar." şeklinde düzenlenmişti.

Yorumlar