CHP ile İyi Parti arasında sert tartışma

CHP ile İyi Parti arasında, "vekil transferleri konusunda" sert tartışmalar yaşanıyor. CHP'den gelen, "İstesek 10 vekil birden gelir" şeklindeki açıklama İyi Parti'de sert karşılık buldu.

Google Haberlere Abone ol
CHP ile İyi Parti arasında sert tartışma

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın "Biz istesek İYİ Parti'den en az 10 milletvekili CHP'ye gelir" şeklindeki sözleri, İYİ Parti cephesinde büyük rahatsızlık yarattı. Günaydın'ın açıklamalarına tepki gösteren İYİ Parti Grup Başkanvekili Buğra Kavuncu, "Bu açıklama ne siyasi etiğe ne de nezakete sığar. Bu nezaketten yoksun açıklamaları kınıyorum" dedi.

GÜNAYDIN'IN AÇIKLAMALARI GERİLİMİ TETİKLEDİ

Siyasette normalleşme adımlarının konuşulduğu bu günlerde CHP ile İYİ Parti arasındaki tansiyon bir hayli yüksek. İki parti arasındaki son sürtüşme, CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın konuk olduğu bir programda sarf ettiği sözlerle patlak verdi. TV100 ekranlarında konuşan Günaydın, son istifalarla birlikte sandalye sayısı 35'e kadar düşen İYİ Parti'ye yüklenerek, "Biz istesek İYİ Parti'den en az 10 milletvekili CHP'ye gelir. Ama bizim derdimiz skor yapmak değil" dedi.

İYİ PARTİ'DEN SERT TEPKİLER

CHP'li Günaydın'ın açıklamalarına İYİ Parti cephesinden tepki gecikmedi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Buğra Kavuncu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "CHP'nin bir grup başkanvekilinin yaptığı 'İstesek İYİ Parti'den en az 10 vekil CHP'ye gelir ama biz skor peşinde değiliz' açıklaması ne siyasi etiğe ne de nezakete sığar. Millet iradesini siyasi bir şımarıklığa yormak en başta o iradeye zarar vermek anlamına gelir. Türkiye yıllardır kibirden, egodan ve nobranlıktan çekerken aynı alışkanlığın burada da görülmesi endişe vericidir. Bu nezaketten yoksun açıklamaları kınıyorum" ifadelerine yer verdi.

"GÜÇ ZEHİRLENMESİNE KAPILDIKÇA..."

Günaydın'ın açıklamalarına bir tepki de İYİ Parti Teşkilat Başkanı Hasan Toktaş'tan geldi. Toktaş, Günaydın'a "Siyaset sadece skor yapmak değildir, biraz da edeptir, biraz da nezakettir" diyerek gönderme yaptı ve şu ifadeleri kaydetti: "Doğrudur. Siyaset sadece skor yapmak değildir, biraz da edeptir, biraz da nezakettir ve aslında memleket ülküsüdür. Güç zehirlenmesine kapıldıkça siz, siyasi nezaketi elden bırakıyorsunuz sayın Gökhan Günaydın. Bu açıklamanızı esefle kınıyorum."

İKİ PARTİ ARASINDAKİ GERİLİMİN GELECEĞİ

CHP ve İYİ Parti arasındaki bu son gerilim, iki parti arasındaki ilişkilerin geleceği konusunda soru işaretleri yaratıyor. Siyasette normalleşme ve uzlaşı çabalarının konuşulduğu bir dönemde yaşanan bu tür açıklamalar, iki parti arasındaki ittifakın geleceği hakkında belirsizlik yaratıyor. Her iki partiden de ileri gelen isimlerin bu tür açıklamalar karşısında nasıl bir tutum sergileyeceği ve sürecin nasıl evrileceği merak konusu.

Günaydın'ın açıklamaları, siyasette etik ve nezaket kavramlarının tekrar tartışmaya açılmasına neden oldu. 

Yorumlar