CHP Bursa Milletvekili İrgil:

- "Sınavsız girilen genel liselerin, akademik lise olarak ülke genelinde erişilebilir bir şekilde yeniden açılmasını, var olan eski sisteme dönülmesini öneriyoruz"

Google Haberlere Abone ol
CHP Bursa Milletvekili İrgil:

TBMM (AA) - CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, sınavsız girilen genel liselerin, akademik lise olarak ülke genelinde erişilebilir bir şekilde yeniden açılmasını önerdi.

İrgil, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin eğitimde başarısız olduğunu ifade etti.

Devlet okullarında niteliğin düşmesiyle özel okullara rağbetin arttığını ve bunun da ailelere ekonomik külfet getirdiğini belirten İrgil, eğitim sistemine ilişkin sorunlarının milli eğitim kurultayı düzenlenerek, ortak akılla çözülmesi gerektiğini söyledi.

TEOG sisteminde, merkezi sınavsız bir yöntem bulunmasının mümkün olmadığını savunan İrgil, şu önerileri dile getirdi:

"Sınavsız girilen genel liselerin, akademik lise olarak ülke genelinde erişilebilir bir şekilde yeniden açılmasını öneriyoruz. Mevcut liselerin zaten bir kısmı buna uygun. Varolan eski sisteme dönülmesini öneriyoruz. Akademik liseler, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, imam hatip liseleri gibi isteğe bağlı veya kişilerin daha spesifik alanlara yönelebileceği okullarda da bir merkezi ortak sınav yapılabilmelidir.

Sınavla öğrenci alınacak liseler bir yıl hazırlıkla birlikte 4 yıl olmalıdır. Akademik liselere dönüştürülmeyen anadolu liseleri, meslek teknik anadolu liseleri, anadolu imam hatip liselerinde de sınavsız, adrese dayalı geçiş sistemi ile eve en yakın liseye geçiş sağlanmalıdır. Sınavsız öğrenci alacak liseler 3 yıl olabilirler. Çünkü bu liselerin 4 yıla çıkartılmasının bir anlamı ve ölçeği yoktur. Ayrıca okullara belli bir bütçe ayrılabilirse ve eğitim bütçeleri velilerin sırtına yüklenmezse okulların fiziki sorunları büyük oranda çözülecektir."

Öğretmen atamalarında da liyakatın ön plana alınması gerektiğini ifade eden İrgil, Milli Eğitim Bakanlığının eğitime ideolojik değil bilimsel ve akılcı bir yaklaşımla bakması gerektiğini dile getirdi.


Yorumlar