Cezayirli vekilden Arap ülkelere Ayasofya tepkisi

Türkiye'nin Ayasofya'yı yeniden camiye dönüştürmesine karşı çıkan Arap ülkelerine Cezayir'deki en büyük İslami eğilimli parti Barış Toplumu Hareketi milletvekillerinden Nasır Hamdaduş'dan tepki geldi.

Google Haberlere Abone ol

Cezayir'deki en büyük İslami eğilimli parti Barış Toplumu Hareketi milletvekillerinden Nasır Hamdaduş, bazı Arap ülkelerinin Ayasofya Camisi'nin tekrar ibadete açılmasına yönelik tepkilerini "uygarlıktan uzaklaşma" olarak nitelendirdi.

Milletvekili Hamdaduş, "Ayasofya... Boyutlar ve Delaletler" başlığıyla kaleme aldığı makalesinde Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ayasofya Camisi'yle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. 

"AYASOFYA İÇİN BATILILARIN SEFERBER OLMASI TUHAF AMA BUNDAN DAHA TUHAF OLAN..."

Partisinin Facebook sayfasında yayınlanan makalesinde Hamdaduş, "Batılıların Ayasofya'nın müze olarak kalması için seferber olması tuhaftır. Ancak bundan daha tuhaf olan şey Riyad, Kahire ve Abu Dabi'nin tepkisidir." ifadelerini kullandı. 

"PETROLÜ HEDER ETTİĞİ GİBİ DİNİ DE PERİŞAN ETMEYE YÖNELDİLER, TÜRKİYE İSE..."

Hamdaduş, "Suudi Arabistan, petrolü heder ettiği gibi dini de perişan etmeye doğru yönelirken, Türkiye İslam, kimlik, tarih ve medeniyetle uzlaşma bağlamında ilerliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar