Cezayir ve Çin arasında anlaşma

Cezayir ve Çin, Kuşak-Yol Girişimi uygulama planını imzaladı

Google Haberlere Abone ol
Cezayir ve Çin arasında anlaşma

Cezayir ile Çin, Kuşak-Yol Girişimi uygulama planı ve iki ülke arasında iş birliğini geliştirmeye yönelik iki anlaşma imzaladı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ile Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı He Lifeng'in videokonferans yoluyla düzenlenen toplantıda, Kuşak-Yol Girişimi uygulama planı ile 2022-2024 arasında “önemli alanlarda” iş birliğine yönelik planı imzaladığı belirtildi.

Açıklamada, Kuşak ve Yol Girişimi uygulama planının Cezayir'in 2018'de katıldığı proje çerçevesindeki iş birliğinin derinleştirilmesi için başka bir "yapı taşı" olduğu vurgulandı.

İş birliği planının ise "Cezayir ile Çin arasında imzalanan 2026'ya kadar uzanan stratejik iş birliği anlaşmasının bir parçası olduğu" ve böylece "iki tarafın kalkınma politikasında öncelik verilen ana ekonomik alanlarda iş birliğini ilerletmeye yönelik ikili mekanizmalara bir yenisinin eklendiği" kaydedildi.

Suudi Arabistan’da 7 Aralık’ta gerçekleştirilecek Arap-Çin Zirvesi’ne de işaret edilen açıklamada, “Arap-Çin Zirvesi öncesinde bu önemli anlaşmaların imzalanması, iki ülkenin Arap dünyası ile Çin arasındaki iş birliğini güçlendirmeye katkıda bulunma konusundaki ortak arzusunu teyit ediyor.” ifadelerine yer verildi.

CEZAYİR-ÇİN İLİŞKİLERİ

Cezayir ile Çin arasındaki ilişkilerinde son yıllarda dikkat çekici ilerleme yaşanıyor.

Çin, 2013’ten bu yana, uzun yıllardır bu ülkeyi adeta “tekelinde tutan” Fransa'yı gölgede bırakarak, Cezayir'in birinci sıradaki ticaret ortağı haline gelmiş durumda.

İki ülke, ekonomik iş birliğini geliştirmek için 2014'te “Kapsamlı Stratejik Ortaklık” anlaşmasına imza atmıştı.

Cezayir, 2018'de Çin'in Kuşak-Yol Girişimi'ne katılmış ve iki ülke Mart 2022'de bu "girişimin ortak inşası için ilk fırsatta imzalanacak yürütme planı" üzerinde uzlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Cezayir, geçen ay da Çin ile 2026'ya kadar uzanan stratejik iş birliği planı imzaladığını açıklamıştı.

Cezayir ayrıca, 7 Kasım’da BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) grubuna resmen üyelik başvurusunda bulunduğunu duyurmuştu.

Yorumlar