Camide nikah kıymak doğru mu?

Camide nikah kıyma tartışmaları son günlerde sosyal medyada yayılırken ünlü ilahiyatçı Mustafa Karataş ezber bozan açıklamalarda bulundu. Peki, Camide nikah kıymak doğru mu?

Google Haberlere Abone ol
Camide nikah kıymak doğru mu?

Camide nikah kıyarak evliliğe adım atan çiftin sosyal medyada yayılan görüntüleri tartışmalara neden oldu. Sosyal medyada hızla yayılan görüntülerde, bir çift nikahını camide kıyıyor. Görüntüleri görenlerden bazıları, "camide nikah kıyılır mı, olmaz böyle şey" şeklinde tepki verirken, bazıları da "gayet normal, camide nikah kıyılabilir" şeklinde cevap verdi. Peki, İslam dini bu duruma ne diyor, camide nikah kıymak doğru mu?

CAMİDE NİKAH KIYMAK DĞRU MU?

Geçtiğimiz hafta içerisinde sosyal medyada servis edilerek tartışma konusu olan camide nikâh kıyılmasına dair görüntülerin Türkiye'ye ait olmadığı öğrenildi. Söz konusu görüntüler Almanya'da Hilden Emir Sultan Camii’nde çekildiği öğrenildi. Video kaydının Almanya'dan çekildiği sosyal medya paylaşımlarında açık olmasına rağmen Türkiye'de haberi yapan muhalif gazeteler ve sosyal medya trolleri nikah videosunu Türkiye'de çekilmiş gibi çarpıtarak sunmuştu.

Camide nikah kıymak doğru mu
Camide nikah kıymak doğru mu

 

Nikah kıyan çift ile ilgili, "Bara pavyona gitmemişler camiye gelmişler." ifadelerini kullanan Profesör Karataş, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.S.) döneminde de camide nikah kıyıldığını vurgulayarak yapılan sosyal medyada yapılan algı operasyonlarına ve linç kültürüne tepki gösterdi.

Camide nikah kıymak doğru mu
Camide nikah kıymak doğru mu

 

Yapılanın helal olduğunu herhangi bir saygısızlığın olmadığının altını çizen Karataş'ın açıklamaları kafa karışıklığını giderdi.


 

Yorumlar