Burs mu kredi mi nasıl anlaşılır, aradaki fark nasıl belli olur?

KYK kredi ve burs sonuçlarının açıklanmasından sonra birçok öğrenci burs mu alıyorum kredi mi nasıl anlaşılır sorusunun cevabını merakla araştırmaya başladı.

Google Haberlere Abone ol
Burs mu alıyorum kredi mi nasıl anlaşılır?

Burs mu kredi mi nasıl anlaşılır, öğrenim kredisi mi yoksa KYK tarafından verilen karşılıksız burs mu kazandığını bilmeyen öğrenciler tarafından bu aralar cevabı merak edilen sorular oldu. Peki, durum nedir, sonuçta çıkannın ne olduğu nasıl anlaşılır?

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, bu akşam yaptığı açıklamada 2022--2023 kredi ve burs sonuçlarının açıklandığını söyledi. Bakan Kasapoğlu, kredi ve burs sonuçlarının e-Devlet üzerinden rahatlıkla öğrenilebileceğini ifad etti. 

e-Devlet sistemine giriş yaparak burs sonucu öğrenilebilir.

BUR MU KREDİ Mİ NASIL ANLAŞILIR?

Sisteme giriş yaptıktan sonra “Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgu Belgesi” şeklinde arama yapılır. Açılan sayfada ise öğrenim bursu, kredi ya da katkı kredisi alınıp alınmadı belirtilir. Açılan sayfada ‘’detay’’ bağlantısı ile de;

Kredi/Burs türü

Kredi/Burs numarası

Kredi/Burs bitiş tarihi

Geri ödemeli burs alınması halinde de geri ödeme tarihinin ne zaman başlayacağı, bu zamana kadar hesaba yatacak para miktarı gibi ayrıntılar verilir.

Burs sonucu; E-Devlet - T. C. Kimlik No - Şifre - Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama - Detay

Özetlemek gerekirse; 

Size çıkan sonuç ifadesinde "burs" kelimesi herhangi bir yerde yazıyorsa, burs alacaksınız ve geri hiçbir ödeme yapmayacaksınız. Ayrıca zaten burs çıkanların birçoğu zaten kendisini bilir. Çünkü herhangi bir geliri olmayan ya da düşük geliri olan ailelerin çocuklarına burs çıkar. Geliri olanlara ise burs değil kredi çıkıyor. 

e-Devlet'te çıkan sonuçta burs yerine "kredi" ifadesi yer alıyorsa; devletten geri ödenmek üzere eğitim desteği aldığınız anlamına geliyor. 

Krediyi isterse iptal edebilirsiniz. Ya da isterseniz aylık olarak ödemeleri aldıktan ve eğitim hayatınız bittikten sonra geri iade edebilirsiniz.

 


 

Yorumlar