Bülent Arınç: Sözlerimin arkasındayım!

Yaptığı açıklamalarla tepkileri üzerine çeken Bülent Arınç yeni bir açıklama daha yaparak, sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Arınç'ın tepki çeken sözleri camilerde yatsı namazından sonra okunan dualarla ilgili olmuştu.

Google Haberlere Abone ol

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçtiğimiz gün Kemal Öztürk'ün Youtube kanalında yaptığı açıklamalar nedeniyle tartışma konusu olmuştu. Arınç, her gün okunan duaların, vatandaşları bıktırabileceğini, Sevda Noyan ve Fatih Teczan gibi isimler tarafından yapılan açıklamaların ise partilerine zarar verdiğini söylemişti. Arınç bugün yaptığı açıklamada, sözlerinin arkasında durmaya devam edeceğini söyledi.

Kullandığı ifadeler hakkında bir açıklama metni yayınlayan Arınç şunları ifade etti;

"FETÖ ya da bir başkası tüm darbelere ve darbe sevenlere ilk karşı çıkacak insanlardan biriyim. Demokrasi mücadelesi ve darbe karşıtlığı ile geçen tüm siyasi hayatım bunun delilidir. Ancak darbe karşıtlığı yapacağım diye ölüm listeleri hazırlayan, insanlarım mahremiyetine dil uzatan, birilerini isim vererek tehdit eden, artık dengesi bozulmuş bir güruhu eleştiriyorum. Bu üslup, bu dil, bu tutum en başta demokrasiye dini inançlarımıza ülkemize ve nihayetinde partimize zarar verir. Buna 'dur' demek gerekir.

Ömrünü dini bir hayat sürmeye adamış birisiyim. Koronavirüs nedeniyle camilerden ve minarelerden okunan salavatları, duaları daha güzel okumanın ve daha ayarında yapmanın faydalı olacağını dile getirdim. Bununla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığımızın bir kamuoyu araştırması yaparak durumu gözden geçirmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Bu iki konuda söylediğim sözlerin arkasındayım. Her yerde ve her platformda da savunurum. Bu sözlerimden yola çıkarak, beni FETÖ'cü, darbe yanlısı, ezandan-salavattan rahatsız olan biri gibi göstermeye çalışan, bu camia için utanç verici yalanlar, iftiralar, hakaretlerle dolu bu kampanyayı nefretle kınıyorum. Bu insanları beni anlamalarını da beklemiyorum. zira bu kampanyayı yapanların ve sözcülük edenlerin; bir gün ülke, millet, din ya da dava diye bir dertleri olmadığı acı bir şekilde anlaşılacaktır.

Hiçbir kurum, hiçbir makam, hiçbir unvan baki değildir. Hepsi geçicidir. Bunlar için insanın haysiyetini, onurunu, kişiliğini, ilkelerini çiğnemesi zavallılıktır. İnandığım değerler, ilkeler ve onurumla doğruya doğru, yanlışa da yanlış demeyi sürdüreceğim."

BÜLENT ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Kemal Öztürk'ün Youtube kanalında yaptığı açıklamalar nedeniyle tartışma konusu olmuştu. Arınç, söz konusu programda, "Her gün yatsı ezanı okunuyor. Camide kimse yok. Cemaat de yok zaten. Namaz da kılınamıyor. Ama arkasından aziz kardeşim 15 dakika salavatlar, Mevlid-i Şerif'ler, dualar. Böyle bir şey bir defa olur benim bildiğim. Her gün Mevlid-i Şerif gibi ezanın arkasından öğlen de var böyle bir şey daha kısa, ikindi de var böyle bir şey daha kısa" demişti. Arınç aynı konuşmasında Sevda Noyan ve Fahit Tezcan gibi isimlerin yaptığ açıklamaların da partilerine zarar verdiğini söylemişti.

 

Yorumlar