"Bu yarış, ülke tanıtımı açısından çok önemli"

- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: "(WRC Türkiye ayağı) Böylesine büyük organizasyonları yapmak Türkiye için çok kolay. Ülke olarak ciddi organizasyon yapma kapasitesine sahibiz" - "Marmaris'te güzel bir yarış olacağına inanıyorum. O adrenalini tekrar yaşamak istiyoruz. Türkiye sporda büyüyor. Güçlü bir spor ülkesi haline geliyor. Turizm açısından da altyapımız hazır. Bozhane ralli günlerindeki çocuk olarak ben de orada olacağım. Ülkemize hayırlı olsun" - WRC Kurucu Direktörü Oliver Ciesla: "Türkiye'ye döndüğümüz için son derece mutluyuz. Çok heyecan verici bir yarış olmasını bekliyoruz" - TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı: "Rekor bir katılım olacağını düşünüyorum"

Google Haberlere Abone ol
"Bu yarış, ülke tanıtımı açısından çok önemli"


İSTANBUL (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin ciddi organizasyonları düzenleme kapasitesine sahip olduğunu vurgulayarak, Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmanın ülke açısından çok kolay olduğunu söyledi.

WRC'nin 13-16 Eylül'de Türkiye'de düzenlenecek 10. ayağının basın toplantısı Gençlik ve Spor Bakanı Bak'ın da katılımıyla İstanbul'da yapıldı.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıya Bakan Bak'ın yanı sıra WRC Kurucu Direktörü Oliver Ciesla, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Bak, Türkiye'nin önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını belirterek, "Böylesine büyük organizasyonları yapmak Türkiye için çok kolay. Ülke olarak ciddi organizasyon yapma kapasitesine sahibiz. Son 15 yılda ciddi yatırımlar yaptık. Serkan Yazıcı'ya ve ekibine teşekkür ediyorum. Geçen yılki deneme yarışı güzel geçmişti. İnşallah 13-16 Eylül'de yarışı yapacağız. Bu yarış, ülke tanıtımı açısından çok önemli." ifadelerini kullandı.

Yarışa ev sahipliği yapacak Marmaris'te harika bir parkur olduğunun altını çizen Osman Aşkın Bak, "Türkiye; Avrupa ve Asya arasında önemli bir köprü. Otomotiv sektöründe lider konumuyla Türkiye'nin çok iyi bir adım atacağına inanıyoruz. Ciesla'nın da belirttiği gibi Avrupa'da 5, dünyada 14. büyük otomotiv üreticisiyiz. Turizmde önemli bir pazara sahibiz. Türkiye yeni bir alana daha girmiş olacak. Bu organizasyonun Türkiye'ye kazandırılmasında çok büyük emeği olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da çok teşekkür ediyorum." dedi.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın çocukken izlemeye doyamadığı etkinliklerin başında geldiğini ifade eden Bakan Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bozhane rallileri vardı. Çocukken izlemeye giderdik. Adrenalin tutkusunu, araçların virajlara girişini, tozu, toprağı ve coşkuyu çok iyi hatırlayan biriyim. Bize şapka dağıtırlardı. O şapkaları aylarca başımızda taşırdık. Ben de o yarışlarda yarışmak isterdim. Yarışmacılar arabadan indiğinde onlara yaklaşmak çok güzel bir duyguydu. O adrenalin başka bir şey. Şimdi onları gençlerimiz görecek. 2018 ve 2019'da bu organizasyonu gerçekleştireceğiz. Bir yıl da opsiyonumuz var. Bakanlık ve Spor Toto Teşkilatı olarak ciddi destek veriyoruz."

WRC'nin Türkiye'de gerçekleştirilmesinin ülkenin güvenliği açısından en önemli göstergelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Bak, "Uluslararası Otomobil Federasyonuna bize güvendikleri için teşekkür ediyoruz. Marmaris'te güzel bir yarış olacağına inanıyorum. O adrenalini tekrar yaşamak istiyoruz. Türkiye sporda büyüyor. Güçlü bir spor ülkesi haline geliyor. Turizm açısından da altyapımız hazır. Bozhane ralli günlerindeki çocuk olarak ben de orada olacağım. Ülkemize hayırlı olsun." diye konuştu.

Öte yandan Bakan Bak'ın, basın toplantısı sırasında Serkan Yazıcı'ya dönerek, "Başkan, beni Bozhane Rallisi'nde keşfetseydin iyi olurdu." diyerek espri yapması salonda gülüşmelere sebep oldu.


- Ciesla: "Türkiye'ye döndüğümüz için son derece mutluyuz"


WRC Kurucu Direktörü Oliver Ciesla, Türkiye'de tekrar yarış yapacakları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Türkiye'ye dönmelerinin pek çok sebebi olduğunu vurgulayan Ciesla, şunları kaydetti:

"Türkiye, 2003-2010 yıllarında pek çok kez ev sahipliği yaptı. Türkiye'ye döndüğümüz için mutluyuz. Türkiye, Asya piyasasına tekrar temas etmemizi sağlamakta. İlginç bir medya ve araba piyasasına sahip. Türkiye, küresel otomotiv üreticisi olarak Avrupa'da 5, dünyada 14. sırada, büyük bir potansiyeli var. Marmaris harika ve turizm açısında müthiş bir yer. Dalaman ve Bodrum'da iki havalimanı var. Yüksek kaliteli oteller var. Federasyon da harika iş çıkardı. İki yıldan bu yana bu proje üzerinde çalışıyorduk. Çok heyecan verici bir yarış olmasını bekliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile destek veren diğer kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz."


- Yazıcı: "Rekor katılım olacağını düşünüyorum"


TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı, WRC'nin Türkiye ayağında rekor düzeyde bir katılım beklediklerini belirtti.

Şampiyonanın uzun bir aradan sonra Türkiye'de yapılacak olmasından mutluluk duyduklarını belirten Yazıcı, şu ifadeleri kullandı:

"Otomobil sporları dünyada önemli yere sahip. Şampiyonada yarışan 3 markanın Türkiye'de fabrikaları var. Bu önemli. Yarışı almamızı sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na çok teşekkür ederiz. Rekor bir katılım olacağını düşünüyorum. Bu yarışın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Toplantıda görüşlerini aktaran Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da, Türkiye'nin çok ciddi organizasyonlara ev sahipliği yaptığını kaydederek, "Sayın Bakanımızın liderliğinde pek çok spor organizasyonuna destek veren kurumuz. Buraya da destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Bu yarışın spor camiasına hayırlı olmasını diliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da organizasyonun Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

Yorumlar