Brezilya'da koronavirüs aşısı için 2 bin kişi gönüllü oldu

Çin'den dünyaya yayılan koronavirüs için "Sadece bir grip" diyen Bolsonaro'nun önlem almadığı için tepki çektiği Brezilya'da koronavirüs aşısı için 2 bin kişi gönüllü oldu. Ülke genelinde şuana kadar 31 bin 199 kişi hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol

 Brezilya'da yayın yapan G1'deki haberde, 2 bin Brezilyalının Oxford Üniversitesince geliştirilen aşının test aşamasına katılacağını ve Brezilya'nın, "İngiltere dışında aşının denendiği ilk ülke" olacağı belirtildi.

2 BİN BREZİLYALI GÖNÜLLÜ OLACAK

Brezilya Sağlık Gözetim Ajansı (Anvisa), Sağlık Bakanlığının da desteğiyle Federal Sao Paulo Üniversitesinin koordinesinde 2 bin gönüllü Brezilyalı, aşının test aşamasında yer alacak.

YÜZDE 50 OLUMLU SONUÇ VERİYOR

Projedeki bilim adamı Daniela Ferreira, aşının test aşamasından sağlıklı sonuçlar alınması için virüsün görüldüğü yerdeki vaka sayılarının düşmemesi gerektiğini vurguladı.

İngiltere'de önce maymunlar üzerinde denenip olumlu sonuçlar alındıktan sonra nisan sonunda insanlar üzerinde denenmeye başlanan aşının yüzde 50 olumlu sonuç verdiği ancak bunun henüz aşının işe yaradığını garanti etmeyeceği açıklandı.

BREZİLYADA KORONAVİRÜS VAKALARI

Dünyada ABD'den sonra en çok koronavirüs vakasının görüldüğü Brezilya'da 31 bin 199 kişinin hayatına mal olan virüs, bugüne kadar 555 bin 383 kişide görüldü.

 BOLSONARO "SADECE BİR GRİP" DEMİŞTİ

Latin Amerika'da salgının "merkez üssü" olarak nitelenen Brezilya'da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, virüsü küçümsemesi ve salgına karşı gerekli önlem almaması nedeniyle sıkça eleştirilmişti.

Yorumlar