Bozkurt işareti yapan Türkler işten atıldı

Viyana Belediyesi'nde işçi olarak çalışan 4 Türk, bozkurt işareti yaptıkları gerekçesiyle işten atıldı. Avusturya geçen yıl hayata geçirdiği bir yasayla aralarında bozkurt işaretinin de bulunduğu birçok siyasi sembolü yasaklamıştı.

Google Haberlere Abone ol
Bozkurt işareti yapan Türkler işten atıldı

Avusturya'nın Viyana şehrinde, şehir hatlarında otobüs şoförü olarak çalışan birkaç Türk, Bozkurt işareti yaparken çektikleri görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştı.

Bunun üzerine, Viyana Şehir Hatları (Wiener Linien) Sözcüsü Christoph Heshmatpour, basına yaptığı açıklamada, Şehir Hatlarına ait bir otobüs parkında kaydedildiği tespit edilen görüntülerdeki 'Bozkurt' işareti yapan 4 çalışanın işten çıkartıldığını söyledi.

Heshmatpour, görüntülerde yer alan ancak Bozkurt işareti yapmayan diğer şoförlere ilişkin de soruşturmanın sürdüğünü dile getirdi.

Avusturya'da 1 Mart 2019'da 'aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele' gerekçesiyle aralarında Bozkurt sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kamuya açık yerlerde kullanımını yasaklayan 'Sembol Yasası' yürürlüğe girmişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere Avusturya'da yaşayan Türk ve Müslümanların tepki gösterdiği sembol yasasına aykırı davranılması durumunda 4 bin euroya kadar para veya bir ay hapis cezası öngörülüyor.

Yorumlar

kelço kenan ah be dayı :D