Borsa neden düştü bugün BİST neden düşüyor?

Borsa neden düştü bugün BİST neden düşüyor, düşüşün sebebi nedir soruları yatırımcılar tarafından merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol
Borsa İstanbul'daki düşüş kaygılandırıyor

Borsa neden düştü bugün BİST neden düşüyor, borsada neler oluyor, düşüşün sebebi nedir soruları yatırımcılar tarafından merakla soruluyor.

Son iki gün içinde Borsa İstanbul'da beklenmedik sert düşüşler yaşanmaya başladı. Öncesinde hızla yükseliş kaydeden BİST'in bir anda düşüşe geçmesi yatırımcıyı panikletti. Haliyle yatırımcılar, Borsa neden düştü bugün BİST neden düşüyor, düşüşün sebebi nedir sorularına cevap arıyor. 

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 27,05 puan ve yüzde 1,1 değer kaybederek 2.426,89 puana geriledi.

Borsa neden düştü bugün BİST neden düşüyor?
Borsa neden düştü bugün BİST neden düşüyor?

 

Bankacılık endeksi yüzde 0,80 ve holding endeksi yüzde 1,49 düşüş kaydetti. Tüm sektör endeksleri güne düşüşle başlarken, en çok kaybettiren yüzde 2,31'le finansal kiralama, faktoring oldu.

BIST 100 endeksi, dün küresel piyasalarda azalan risk iştahına paralel günü yüzde 1,45 değer kaybıyla 2.453,94 puandan tamamladı.

Analistler, küresel ekonomik büyüme ve enflasyonist baskılara ilişkin endişeler paralelinde yatırımcıların riskli varlıklardan kaçma eğiliminin devam ettiğini söyledi.

Dün ABD'de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 8,3 ile beklentilerinin üzerinde yükseldiğini anımsatan analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) daha agresif faiz artırımı yapmak zorunda kalacağı endişelerinin arttığını ifade etti.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve haftalık işsizlik başvuruları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.420 ve 2.390 seviyelerinin destek, 2.470 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.


 

Yorumlar